Řada oprav souvisí s rekonstrukcemi v zemi uložených inženýrských sítí, takže tyto práce probíhají v koordinaci s jejich majiteli. U poškozených či nevyhovujících povrchů se postupuje podle plánu odboru investic nebo právě na základě podnětů obyvatel.

„V současné době je již opravena část chodníku v Novoměstské ulici u Novoměstské kašny nebo v Palackého ulici na Kalábrii, dále se pracuje například na rekonstrukci chodníků v Poděbradově ulici u nové myčky aut nebo v ulici V Hliníkách,“ vyjmenovává starosta města Chrudim Petr Řezníček.

Zámková dlažba vede

Mezi plánované akce se řadí chodníky v ulicích Obce Ležáků u ZUŠky, v ulici Korbářova a Cereghettiho nebo další část chodníků v Novoměstské. Další rekonstrukce budou podle starosty plánovány v návaznosti na průběh dalších staveb nebo na jejich špatný stav. V řadě případů se přitom neřeší jen výměna krytu chodníku, ale mění se i konstrukční vrstvy nebo se pořizují nové obruby. V některých lokalitách dochází také k obnově veřejného osvětlení. I proto se náklady na rekonstrukce chodníků pohybují v řádech milionů korun.

„Snažíme se přitom opravovat ucelené úseky chodníků a ve většině případů tvoří nové povrchy po dohodě s architektem města zámková dlažba,“ doplňuje starosta Petr Řezníček. Pouze ve výjimečných případech se dláždí mozaikou, především v historickém centru města, nebo je povrch asfaltový, především v návaznosti na související povrchy podél městského okruhu.

Dříve běžný asfalt už příliš populární není. „Špatné jsou i chodníky v sídlišti Víta Nejedlého kde žiji. Pokud ale jednou dojde i na jejich opravu, tak by jim zámková dlažba určitě slušela víc,“ potvrzuje Chrudimák Ladislav Lázok.

Plány pro příští rok

Město chystá rozsáhlejší rekonstrukce chodníků i pro příští rok, opět hlavně v koordinaci s dalšími stavbami. „V ulici Palackého mezi Rooseveltovou ulicí a hotelem Bohemia bude rekonstrukce chodníku včetně nových parkovacích zálivů předcházet rekonstrukci povrchu vozovky, v ulici Dr. Milady Horákové budeme navazovat na rekonstrukce okružních křižovatek, V Tejnecku se bude další částí chodníků s parkovacími zálivy pokračovat po plynařích a na chodníky ve Václavské ulici Na Vlčí hoře již máme přiznanou dotaci,“ upřesňuje místostarosta města Jan Čechlovský.