Na síti X to oznámil ředitel ŘSD Radek Mátl. Na D35 plánuje podle jeho slov ŘSD během pár týdnů dokončit výběrové řízení na zhotovitele tunelu Homole a s tím související stavbu samotné dálnice v okolí tunelu, tedy úseku Ostrov - Vysoké Mýto. Vedle toho také bude brzy vysoutěžen úsek D35 Džbánov - Litomyšl a D35 Křelov - Slavonín, II. etapa, což je chybějící spojka na obchvatu Olomouce. Pokud nepřijdou námitky proti výběru, tak kromě úseku dálnice Ostrov - Vysoké Mýto ŘSD plánuje v řádu týdnů až několika málo měsíců zahájit i samotnou realizaci.

Mátl zároveň vysvětlil, proč úsek Ostrov - Vysoké Mýto, který je přitom navazující na konec současné dálnice, bude mít určité zdržení. "Stavbu je předně nutné koordinovat se stavbou tunelu zejména z hlediska využitelnosti materiálu a zároveň je nutné ještě dokončit majetkoprávní přípravu. Se zahájením realizace stavby však počítáme hned ve 2. čtvrtletí tohoto roku," řekl Mátl. 

Dálnice D35 u Pardubic
Dálnice D35 bude letos celá rozestavěná až do Svitav. Projeďte se po ní s námi

Tunel Homole leží uprostřed tohoto úseku, kvůli technologicky náročné stavbě je však soutěžen zvlášť. 

Mírné zdržení bude mít rovněž poslední mezilehlý úsek na trase do Svitav, a to léta rozporovaný dálniční obchvat Litomyšle, kvůli kterému vznikla dokonce dvě memoranda s odpůrci. Částečně se například měnilo vedení trasy. I ten se však má začít stavět do konce roku. Tendr na zhotovitele má být vypsán v nejbližších týdnech.

V listopadu 2024 se začal stavět úsek Vysoké Mýto - Džbánov, což je vlastně dálniční obchvat Vysokého Mýta. Hotov by měl být na konci roku 2025, o pět měsíců dříve, než bylo původně plánováno. Rozestavěn je rovněž poslední úsek před Svitavami, tedy Janov - Opatovec

Až do Svitav se tak z Hradce bez přerušení projedeme v roce 2027. Až do Mohelnice, čímž bude D35 zkompletována, pak podle plánů ŘSD o dva roky později.

Aktualizovaná mapa stavby dálnice D35, 01/24 (pro větší rozlišení rozklikněte):

Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Aktualizovaná mapa dálnice D35, 01/24Zdroj: ŘSD