Do postižené oblasti proto musely okamžitě vyrazit jednotky hasičů – profesionálové z Chrudimi a dobrovolníci z Heřmanova Městce, Morašic a Chotěnic. Obec nasadila do boje s bahnem těžkou techniku. Podle místních občanů se přes Morašice přehnala už jedna menší bouře minulou sobotu kolem třinácté hodiny.

I po ní zde museli pomáhat odklízet následky vzniklých škod zdejší dobrovolní hasiči. Vzhledem k této zkušenosti byly proto na některých místech v obci stále připravené pytle s pískem. Tentokrát však moc nepomohly a proudy vody smíšené s bahnem příliš nezastavily.

„Žiju v Morašicích už 37 let, ale takovou povodeň tu nepamatuji,“ říká Ludmila Jirásková, jejíž rodina byla přívalovou vodou také postižena. Zdejší lidé srovnávají čtvrteční živelnou událost s povodní, která před dvěma lety citelně postihla nedalekou obec Rozhovice. Také tam měla být podle nich hlavní příčinou neštěstí kukuřice nasetá na okolních polích, která touto dobou dorůstá pouze do výšky 20 centimetrů a nestíhá pohltit dostatečné množství vody.

Přívalový déšť poničil ve čtvrtek odpoledne také stromy okolo silnic ve směru od Heřmanova Městce a Chotěnic na Morašice.