Když řidiči zjistí, že na místě dosavadního mostu propojujícího Havlíčkovu a Adámkovu třídu zeje hluboká strž, stáčejí volant doprava a ulicí U Tvrze najíždějí na menší most před Tylovým náměstím. Ten ale není na takovou zátěž stavěný a mohou na něj jen vozidla do 3,5 tuny. Vozovka je zde navíc úzká, takže i menší vozidla obvykle musejí čekat, než most opustí auto z opačného směru. Po asfaltu bez chodníků navíc proudí také významné množství chodců.

„Takhle je to tady pořád. Řidiči aut se posunky domlouvají s chodci, kdo dá komu přednost, a do toho občas nějaký ten kamion. Nejhorší to bývá kolem třetí odpoledne, když jdou lidi z práce. Dost lidí tudy prochází také na stadion. Hlinsko ale bylo dopravou přetížené už před opravou mostu, chtělo by to určitě obchvat,“ přemítá Hlinečák Jindřich Kramný.

Policie se na řidiče cíleně zaměřila

Složitě manévrujících kamionů v posledních dnech přece jen ubylo. Na neukázněné řidiče, kteří po cestě postupně ignorují až čtyři zákazové značky, se totiž cíleně zaměřila republiková i městská policie. Ta zde řidičům udělila už v prvním týdnu objížďky na čtyřicet pokut.

Jisté zklidnění potvrzuje i starosta Hlinska Miroslav Krčil. „Po prvním týdnu, kdy to tady byla opravdu divočina, se situace zlepšila. I tak se ale stále najdou dobrodruzi, kteří na most najedou. Takže hrozí, že jednoho krásného dne skončí některý z kamionů v Chrudimce,“ poznamenal starosta.

Most na objížďce patří městu a starosta nevylučuje, že po skončení objížďky město nechá měst zkontrolovat a bude řešit jeho případné opravy. „Ještě uvidíme, co a jak. Teď to není na pořadu dne,“ poznamenal starosta s ohledem na předpokládanou délku dopravních komplikací.

Z konstrukce hlavního mostu na spojnici Havlíčkovy a Adámkovy třídy teď zbyly jen hromady suti a kamení. Do těch se zakusují bagry a buldozery a nákladní auta vozí vše pryč. Přes řeku se klene jen provizorní lávka pro pěší, na níž se mnozí chodci zastavují a nevěřícně zírají. „Bydlím v Hlinsku celý život, ale něco takového vidím poprvé,“ řekl nám včera muž, který si dění v říčním korytě natáčel na mobilní telefon.

Významná spojnice

Přes Hlinsko a jeho most přes Chrudimku vede silnice I/34 směřující dále přes Ždírec nad Doubravou a Havlíčkův Brod do jižních Čech. Východním směrem zase pokračuje státovka z Hlinska přes Poličku do Svitav.

Most spojující Havlíčkovu a Adámkovu třídu byl postaven roku 1910. Dílčí opravou prošel naposledy v roce 1995. Poslední detailní průzkum ŘSD odhalil natolik vážná poškození dosluhující konstrukce, že bylo nutné přistoupit ke stržení mostu a stavbě zbrusu nového přemostění. Jeho realizace se ujme společnost Skanska a náklady na jeho pořízení dosáhnou bezmála 15 milionů korun.