Na dvanácti panelech rozmístěných v úterý za přítomnosti herečky Jitky Čvančarové na chrudimském Resselově náměstí mohli lidé zhlédnout fotografie dvanácti významných mužů české kulturní a sportovní scény riskujících poranění.

Snímky měly upozornit obyvatele i návštěvníky města na pacienty, kteří trpí takzvanou nemocí motýlích křídel. Panely teď budou až do konce července umístěny na Resselově náměstí.

Obvazy i radost

Výstava fotografií Lucie Robinson upozorňuje na to, že život s „epidermolysis bullosa" (EB), tzv. nemocí motýlích křídel, s sebou nese neustálou bolest. Na velkoplošných panelech se představuje dvanáct významných mužů české kultury a sportu: Jiří Bartoška, Ondřej Brzobohatý, Marek Eben, Tomáš Klus, Lukáš Konečný, Jiří Korn, Milan Lasica, Libor Pešek, Bolek Polívka, Jan Potměšil, Robert Vano a Petr Zuska. Každý je zachycen s předmětem, který k němu nějakým způsobem patří. Jsou to obyčejné věci, z nichž je ale každá na obrázku zraňuje.

„Silní muži jsou znázorněni v situacích, které mohou být bolestivé a zraňující pro každého. Chceme tak všem přiblížit, jak se v běžném životě cítí lidé s nemocí motýlích křídel," řekla Jitka Čvančarová.

Pacientů s EB jsou v ČR přibližně dvě stovky, v Evropě pak zhruba 30 000. Jedná se o velice vzácné genetické onemocnění, které není možné úspěšně léčit. Společně s Alicí Salamonovou, ředitelkou občanského sdružení DebRa, jež zapojuje lidi s vzácnou vrozenou vadou kůže do aktivního a plnohodnotného života a s patronkou projektu herečkou Jitkou Čvančarovou se na improvizovaném pódiu představili Chrudimákům také pacienti Petra Koudelková a Michal Diviš, kteří sami vzácnou chorobou trpí.

Oba mladí lidé tu chtěli především poděkovat internetové Lékárně.cz, která pro postižené EB pořádá dlouhodobou sbírku a ve středu jim v Chrudimi symbolicky předala šek na 300 tisíc korun. „Děkuji za více než 100 tisíc korun, jež obchod vybral na koupi mého auta, které budu moci bez problémů ovládat. Auto jsou moje druhé nohy a moc mi v životě pomůže," svěřila se Petra Koudelková, držíc přitom opatrně mikrofon mezi oběma bolavými zápěstími.

Do rukou ukrytých do obvazů pak na chvíli uchopil mikrofon i nemocný Chrudimák Michal Diviš. To aby poděkoval všem, co finančně přispívají třeba koupí kalendářů nebo náramků.

Tisíce dobrých srdcí

Lékárna.cz podporuje pacienty s EB už několik let a veřejné sbírky pořádá od března 2009. Za tu dobu již vybrala 728 599 korun. „Loni přispělo 5905 zákazníků, letos již 3901. Průměrný příspěvek se pohybuje v rozmezí 30 až 40 korun, tisícikorunový dar ale není výjimkou a lidé přispívají i opakovaně. Nejvyšší dar od jednoho dárce je v součtu 6970 korun," upřesnil Ing. Pavel Hrstka, ředitel Lékárna.cz.