S mouchami je to k zešílení, shodují se lidé na vesnici. "Nikdy jsem to nezažila, je to jako z hororu. Všude nám visí mucholapky, ale za chvíli jsou úplně obalené," popisuje muší útoky Iva Malinová z Mýtek na Chrudimsku. K razantnějšímu zásahu přistupuje Bohumil Roub ze Starého Hradiště na Pardubicku. "Když už se nedá na zahradě nebo na pergole sedět, protože mouchy a komáři jsou nesnesitelní, je čas na chemii. Nechám si specializovanou firmou vystříkat nejen vnitřní prostory, pergolu, venkovní zdi, ale rovněž thuje a další křoviny, kde se nejvíce ta havěť zdržuje. Samozřejmě i komposty," popisuje obranu Bohumil Roub.

Houbařům otravují život agresivní kloši, vinou záplav se rozmnožili i komáři. Zahrádkáři už šílí ze slimáků, kterým se letos po vydatných deštích opravdu daří. "Je jich neskutečné množství. Jsme ze tří stran obklopeni zarostlými neudržovanými pozemky, takže s nimi bojujeme každý rok, ale letos to je unikát. Sežrali mi celou první sadbu, reveň, rajčata, Kleopatřinu jehlu, echynaceu a mnoho dalšího. Je to denní boj a denní sbírání minimálně 150 kusů," říká majitelka zahrádky Miloslava Odvářková z Medlešic na Chrudimsku.

A aby toho nebylo málo, v poměrně chladném a vlhkém červenci se ve velkém objevují na rostlinách plísně. "Z letošní sklizně rajčat a cuket nebude nic. Všechno venku chytlo plíseň," lituje vlastnoručně vypiplané rostliny Lucie Oberreiterová z Hrochova Týnce. Také Chrudimák Daniel Seifert musel úrodu zeleniny oželet. "Letošní léto je konečně takové optimální, a s ním jsou spojené problémy. S úrodou rajčat vinou plísně jsme se rozloučili a s okurkami hned na začátku zatočili slimáci. Takže už pěstujeme jenom kytky, ty jsou odolné," říká.

Většina majitelů zahrádek se i přes letošní letní nesnáze nevzdává. Existuje řada chemických přípravků, ale zvolit lze i přírodní způsob obrany.

Zde je několik rad čtenářů Deníku:

"Na slimáky zabírají piliny na záhonku, ale jen do doby, než zmoknou. Pak už se opět musí sbírat ručně."

"Mouchy a vosy topíme v pivě, petku zavěsíme a naskáčou tam samy."

"Plíseň likviduji zředěným mlékem, zabírá to."

"Když stonek rajčete propíchnete měděným drátkem, plíseň nechytne."