Jen v úterý to například bylo na Chrudimsku deset poruch. Pro srovnání: v běžné sezoně se v průměru objevuje pouze jediná porucha denně.
V úterý došlo k poruše například v lokalitě Bílý Kůň u Luže, kvůli níž zůstalo několik hodin bez vody na 160 domácností těsně za hranicemi okresu. Jiná porucha byla zaznamenána v Ronově nad Doubravou. Již dříve voda na chvíli zamrzla také v třemošnické mateřské škole. Hadicí je už déle zásoben vodou také jeden z bytů na chrudimském Resselově náměstí.
Práce přibývá
Jak uvedl ředitel VS Roman Pešek, žádná z dosavadních poruch neměla takové následky, jaké by mohly nastat, kdyby se bez vody ocitla třeba škola, nemocnice či jiný objekt podobného významu. Poruchy vodovodů se podle Romana Peška daří průběžně odstraňovat, i když je s tím nyní mnohem více práce.
„Větve vodovodní sítě ale bývají zálohovány, takže každá porucha neznamená automaticky odstávku. Vodovod se přepne a zákazník mnohdy ani nemusí poznat, že odebírá vodu po dobu oprav odjinud,“ vysvětluje ředitel Pešek. Výpadky místního charakteru lze obvykle v průběhu roku nouzově zajišťovat také s využitím přistavených cisteren. Za nyní panujících mrazů je ale tato varianta částečně ze hry.
S mrazy se sice dost dobře nedá bojovat, některým škodám lze ale předem zabránit. Hlavně majitelé rekreačních objektů a celoročně neobývaných nemovitostí by měli včas učinit taková opatření, aby je mrazivé teploty zbytečně nezaskočily.
Chraňte si dům
„Doporučuji vypustit veškerou vodu, která se v takovém objektu nachází. To znamená uzavřít venkovní přívod a při vypouštění vody nezapomenout ani na bojlery a nádržky splachovacích toalet,“ pokračuje Roman Pešek.
Podle ředitele VS hrozí problémy i v místech, kudy vstupuje venkovní vodovod do objektu. „To je nejčastěji tam, kde je umístěn vodoměr. V těchto místech je třeba vodovodní potrubí dostatečně zaizolovat, neboť zde bývá velmi náchylné na promrznutí,“ uzavírá ředitel Pešek.