Sedmačtyřicetiletý bezdomovec, o kterém jsme kvůli jeho alkoholickým excesům v uplynulých dnech často informovali, v sobotu zemřel. Město Chrudim bude zřejmě plátcem jeho žehu.

Podle zákona ale muselo čekat devadesát šest hodin, zda se neobjeví někdo, kdo by se postaral o poslední věci zemřelého. Muž, který dal o sobě těsně před smrtí znát kvůli rekordním pěti promile alkoholu v dechu, neměl trvalé bydliště v Chrudimi, ale na Hrochovotýnecku.

To ale podle zákona nehraje roli. Protože skonal na území Chrudimě, město je povinno uhradit pohřebné.

„Ano, byl to 'náš' bezdomovec. Ale, jak zdůrazňujeme už dlouho, je to hodně nespravedlivé. Obce, odkud ti lidé pocházejí, se zříkají své odpovědnosti, přesunou je na nás a jsou bez starosti,“ komentuje současnou situaci s bezdomovci chrudimská preventistka kriminality Radka Pochobradská.

Kdo by chtěl radostně konstatovat, že je o jednoho bezdomovce méně a tito lidé postupně vymřou, může zůstat v klidu. Vyrůstá další generace a dá se očekávat, že se časem počet lidí bez přístřeší zvýší. V současné době ještě většina bezdomovců pobírá důchod nebo sociální dávky a díky tomu má prostředky k obživě. Podmínky přidělování podpor v nezaměstnanosti a příspěvků v nouzi jsou však ze strany státu stále přísnější, a tak se dá předpokládat, že na ně lidé v existenčním maléru nedosáhnou.

„Jsme ochotni jim pomoci, ale z praxe víme, že si do života moc mluvit nedají. Zvolili si ho sami. Neznám nikoho, kdo by se chtěl vzchopit a vrátit se do normálního života,“ uzavírá Radka Pochobradská.