Krátkých střelných zbraní je v policejní evidenci 1480 kusů. Mezi dlouhými střelnými zbraněmi jsou nejvíc zastoupeny brokovnice, těch je 1500, potom kulovnice – 600 kusů a malorážky – 511 kusů.

„Nedovoleného ozbrojování se dopustí ten, kdo po skončení platnosti zbrojního průkazu neodevzdá své zbraně k úschově na uvedeném inspektorátu a v řádném termínu nepožádá o vydání nového zbrojního průkazu,“ informuje tisková policejní mluvčí Věra Hamáčková.

K nejčastějším úrazům podle jejích slov dochází při honech nebo při neodborné manipulaci, například při čištění zbraně. Zmiňuje prosincový případ postřelení muže v Kočí, který je dosud v policejním šetření a skončí u soudu.

INFOGRAFIKA: Počty legálně i nelegálně držených zbraní mezi Čechy se zvyšují.

V okrese Chrudim je v současné době evidováno šest kusů zakázaných zbraní. Podle zákona jde o kulomety či samopaly. „Držiteli těchto zbraní jsou ve všech případech sběratelé,“ dodává Věra Hamáčková.

O tom, že se obcházet zákon nevyplácí, už nyní z vlastní zkušenosti ví devětašedesátiletý muž z Chrudimě. Je totiž podezřelý z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Od ledna 1996 do současné doby bez povolení přechovával střelnou zbraň – brokovou kozlici, ačkoliv není držitelem zbrojního průkazu. Zbraň byla policistům vydána a ti ji zaslali k provedení balistické a metalografické expertízy. Případ je v současné době v šetření služby kriminální policie a vyšetřování.

Věra Hamáčková přidává závěrem jednu zajímavost, o které moc lidí nezasvěcených do problematiky neví. Pokud policejní hlídka kontrolou zjistí, že se řidič motorového vozidla dopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a řidič je držitelem zbrojního průkazu, může o průkaz přijít na pět let