„Stavební firmy se odjakživa řídí heslem, že nejlíp vydělané peníze jsou ty, které dostanou za neodvedenou práci. Stavaři se tak občas snaží ušetřit na chybějícím materiálu, na jeho horší kvalitě, na neexistujících nátěrech atd.," říká expert, který spolupracuje i se státem řízeným ŘSD při reklamacích odfláknutých úseků dálnic.

Ostřížím zrakem

„Firmy se snaží používat různé fígle, ale ty lze obvykle prokouknout. Myslím, že jako soudní znalec v oboru a člověk po léta šlapající bláto na stavbách se nenechám jen tak napálit. Když mají být na futrech tři nátěry, malý vryp ukáže skutečnost. Zvlášť, když má být každý z nátěrů proveden jinou barvou.

Když vám stavaři tvrdí, kolik tun vybouraného materiálu nechali uložit za poplatek na skládku, není nic snazšího, než si zkontrolovat vydané vážní lístky. A tak bych mohl pokračovat," doplňuje Zdeněk Šmejkal.

Jde o miliony

Slova experta potvrzuje také chrudimský starosta Petr Řezníček, který měl nejednu možnost sledovat Zdeňka Šmejkala přímo „v akci". „Má oči všude. Říci o něm, že je jen důsledný, to úplně nevystihuje skutečnost," komentuje starosta s úsměvem jeho práci.

Počínání Petra Šmejkala je ostatně možné i finančně vyčíslit. I jeho přičiněním totiž došlo například k poslednímu snížení ceny za rekonstrukci chrudimské ulice Na Sádkách, a to o bezmála 1 800 tisíc korun. A 270 tisíc se má ušetřit i při probíhající rekonstrukci tří „popisných čísel" v Revoluční ulici.