Auto coby dopravní prostředek nebývá vždy tou nejvhodnější variantou a parkoviště před Chrudimí na cestě od Pardubic v odpoledních hodinách o této myšlence denně přesvědčuje desítky řidičů.

Během týdne mobility se v Chrudimi připravuje celá řada akcí, které pobaví, ale i poučí malé i velké účastníky.

Přilba povinná

Ve středu od 16 do 18 hodin se koná na dopravním hřišti v chrudimském Městském parku akce nazvaná Na kolo jen s přilbou. Vstupenkou bude, jak už název napovídá, právě kolo a cyklistická helma, za což lze vyhrát zajímavé ceny.

Pro veřejnost budou připravena stanoviště: BESIP, Českého červeného kříže, městské i státní policie nebo FitKoloběhu. V případě nepříznivého počasí se však nic konat nebude.

„Této akce chceme využít ke společnému dialogu nad hledáním konečného řešení pro umístnění hracího prvku v Městském parku pro věkovou kategorii od 6 let i se zamyslet nad tím, jaké prvky by mohlo obsahovat v budoucnu dětské hřiště pro děti od 3 let," doplňuje za pořadatele Šárka Trunečková.

„Fofrklacky", jak se někdy přezdívá trekovým holím pro nordic walking, si budou moci zájemci vyzkoušet zítra. V 17 hodin bude od rozhledny Bára na Podhůře odcházet výprava s lektorem do městských lesů.

Cyklisté pozor

Na pátek připravil Svaz pivovarů ČR ve spolupráci s BESIPem a strážci zákona preventivně bezpečnostní akci pro cyklisty nazvanou „Řídím piju nealko". Ta se odehraje od 14 do 16 hodin na cyklostezce do Slatiňan.

Pro osobní přepravu nemusí nutně sloužit jenom kola, ale také koloběžky. V pondělí 21. září začne v Městském parku celodenní FitKoloběh pro všechny generace.

Týden mobility vyvrcholí Evropským den bez aut 22. září, během nějž bude uzavřená silnice u Mateřské školy Dr. Malíka a Strojařů, kde se uskuteční program, který připravil BESIP, policisté i studenti ze Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim.

MHD zadarmo

Aby chrudimští obyvatelé nepodlehli svodům využít v tento den na pochůzky po městě automobil, společnost Arriva Východní Čechy, provozující v Chrudimi městskou hromadnou dopravu, na 22. září připravila jízdné v MHD zdarma.

O tom, že místní obyvatelé využívají služeb městských autobusů v hojné míře svědčí poslední čísla. „Od ledna do srpna letošního roku bylo přepraveno 370 873 cestujících. V porovnání například s rokem 2014 je počet cestujících, dá se říci, téměř stejný nebo mírně stoupá, letos jsme přepravili o cca 4670 lidí víc," dodává Jindřich Poláček, výkonný ředitel Arriva Východní Čechy.