Muzeum barokních soch se na tento týden změnilo v umělecký ateliér. Přijít a začít malovat může každý, kdo překoná ostych, a to vždy od dvou do šesti hodin odpoledne. Mezi výtvarníky tu a tam prochází lektorka Veronika Tilšerová, tu pomůže váhající ruce dotáhnout kontury hlavy, vedle rychlou radou napoví, jak lépe vystihnout konkrétní obraz.

Včerejšek posloužil účastníkům jen jako zahřívací kolo. Dnes a v následující dny je připravený program zaměřený na konkrétní metody a výtvarné disciplíny, jako například portrét či zátiší.

„Mám připravená i různá cvičení, třeba kresbu obrysů, které vidíte při otáčení kolem sebe, aniž byste zvedli ruku s tužkou od papíru. Díky tomu není malba tak akademická, ale víc intuitivní," vysvětluje Veronika Tilšerová, ale jak vzápětí dodává, kdo bude chtít malovat pouze svůj vlastní obraz, nikdo mu bránit nebude. „Občas za ním zajdu a třeba mu s něčím pomůžu. Podle obrázku není těžké přijít na to, jakou cestou se ubírá a poradit, jak dál," dodává lektorka.

Letos poprvé kreslí v muzeu i Zdeňka Smržová z Chrudimi. „Je to krásné odpoledne mezi lidmi, kteří mají o kreslení zájem," pochvaluje si výtvarnice, která kreslí a maluje i doma. Jejím nejoblíbenějším námětem jsou krajinky a portréty.