Město musí na přání památkářů zajistit v nejbližších měsících dlouhodobé měření vlhkosti uvnitř budoucího Muzea barokních soch v kostele svatého Josefa.

Nadměrná vlhkost sice neuškodí kamenným objektům, ale mohla by mít špatný vliv na dřevěné plastiky. Pokud by měly být za takových okolností v kostele umístěny, museli by Chrudimští dále investovat do původně neplánovaného odvlhčovacího zařízení. Chrudimský místostarosta Roman Málek to uvedl na úterní schůzce s novináři.

Málek dále označil za bezpředmětnou výzvu bývalého radního Luboše Jelínka a bývalého vedoucího odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Josefa Štěpánka, aby se omluvil za své nedávné výroky nebo odstoupil z funkce.

Místostarosta odmítl také tezi o údajném ohrožení evropských dotací. „Jde o strašák pro veřejnost. K dnešnímu dni již bylo městu proplaceno přes 19 milionů korun a dokončení se v těchto chvílích pozdrželo asi o dva měsíce. Termín přitom definitivně vyprší až v roce 2013,“ řekl místostarosta.

Podstatný prý nebude ani výpadek z nevybraného letního vstupného, neboť početné školní výpravy by na konci června stejně již do Chrudimi nepřijížděly.

Podle kolujících neoficiálních informací bude muzeum otevřeno v lepším případě letos 10. září na Den otevřených dveří památek. Ve hře je prý ale rovněž termín 11.11.2011 v 11 h­odin a 11 minut.