„Zastupitelé města schválili střednědobou koncepci rozvoje Muzea dýmek na období 2016 až 2020. Nová koncepce určuje směr, možnosti rozšiřování a vylepšování muzea, které je v majetku města Proseč," uvedl před časem starosta Jan Macháček.

V letošním roce interiér muzea prošel stavebními úpravami, díky kterým se rozšířil o nové prostory, které budou veřejnosti otevřeny na jaře 2017 společně s novou expozicí.

HERCI I LÉKAŘI

„V plánu je rozšíření expozice dýmek o dýmky slavných osobností, slavné dýmky z filmů, zajímavé zahraniční dýmky a k vidění bude také prosečská „koňka". V zimních měsících dojde k přeorganizování stávající expozice a novinkou bude v nové sezóně i namluvený elektronický audio průvodce pro návštěvníky u jednotlivých exponátů," pokračuje ve výčtu nastávajících změn Jan Macháček.

Už nyní je jisté, že sbírka dýmek slavných osobností bude pěkně obsáhlá. Kromě Stanislava Zindulky, který muzeu věnoval hned sedm dýmek, se ozvali další.

„Dnes jsem v Praze převzal dar v podobě dvou dýmek od Jana Cimického. Jan Cimický je známý český psychiatr, prozaik, básník, překladatel, dramaturg, scenárista a dýmky s oblibou kouří již od svých studií," píše prosečský starosta 21. září. Dva dny na to přichází další „úlovek".

Petr Pospíchal věnoval muzeu čtyři dýmky.Zdroj: Veronika Doležalová

„Od herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského jsem převzal další dýmkový kousek do našeho muzea. Jedná se o anglickou Comoyku, kterou herec svého času kouřil často a měl ji moc rád. Výměnou obdržel dýmku z prosečské firmy BPK," uvádí Jan Macháček s tím, že v následujícím roce by se Jan Hrušínský i s manželkou měli do Proseče podívat.

Oblíbenou Petersonku a jednu zajímavou pěnovku věnoval Muzeu dýmek také , otec filmových básníků a seriálu Ulice režisér Dušan Klein. V expozici se objeví i kuřácké potřeby herců Jana Kanyzy a Petra Pospíchala.

AKCENT NA SPISOVATELÉ

„V dalších letech chceme vytvořit samostatnou expozici věnovanou Thomasu Mannovi. Naše město zatím nevyužívá osobnost spisovatele vůbec pro propagaci cestovního ruchu a přitom jsme město, jehož občanem byl, díky rozhodnutí našich předchůdců, právě nositel Nobelovy ceny, jeden z nejvlivnějších německých spisovatelů, Thomas Mann.

Je vhodné si vzít příklad například z francouzského místa Sanary-sur-Mer, které bylo také místem Mannova exilu a využilo potenciál této skutečnosti pro rozvoj cestovního ruchu maximálně," dodává starosta Jan Macháček.