Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum se plní dýmkami slavných herců i lékařů

Proseč – Až se prosečské Muzeum dýmek na jaře příštího roku znovu otevře pro veřejnost, návštěvníci jej ani nepoznají.

5.10.2016
SDÍLEJ:

Režisér Dušan Klein (na snímku uprostřed) věnoval muzeu dvě dýmkyFoto: Veronika Doležalová

„Zastupitelé města schválili střednědobou koncepci rozvoje Muzea dýmek na období 2016 až 2020. Nová koncepce určuje směr, možnosti rozšiřování a vylepšování muzea, které je v majetku města Proseč," uvedl před časem starosta Jan Macháček.

V letošním roce interiér muzea prošel stavebními úpravami, díky kterým se rozšířil o nové prostory, které budou veřejnosti otevřeny na jaře 2017 společně s novou expozicí.

HERCI I LÉKAŘI

„V plánu je rozšíření expozice dýmek o dýmky slavných osobností, slavné dýmky z filmů, zajímavé zahraniční dýmky a k vidění bude také prosečská „koňka". V zimních měsících dojde k přeorganizování stávající expozice a novinkou bude v nové sezóně i namluvený elektronický audio průvodce pro návštěvníky u jednotlivých exponátů," pokračuje ve výčtu nastávajících změn Jan Macháček.

Už nyní je jisté, že sbírka dýmek slavných osobností bude pěkně obsáhlá. Kromě Stanislava Zindulky, který muzeu věnoval hned sedm dýmek, se ozvali další.

„Dnes jsem v Praze převzal dar v podobě dvou dýmek od Jana Cimického. Jan Cimický je známý český psychiatr, prozaik, básník, překladatel, dramaturg, scenárista a dýmky s oblibou kouří již od svých studií," píše prosečský starosta 21. září. Dva dny na to přichází další „úlovek".

Petr Pospíchal věnoval muzeu čtyři dýmky.

„Od herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského jsem převzal další dýmkový kousek do našeho muzea. Jedná se o anglickou Comoyku, kterou herec svého času kouřil často a měl ji moc rád. Výměnou obdržel dýmku z prosečské firmy BPK," uvádí Jan Macháček s tím, že v následujícím roce by se Jan Hrušínský i s manželkou měli do Proseče podívat.

Oblíbenou Petersonku a jednu zajímavou pěnovku věnoval Muzeu dýmek také , otec filmových básníků a seriálu Ulice režisér Dušan Klein. V expozici se objeví i kuřácké potřeby herců Jana Kanyzy a Petra Pospíchala.

AKCENT NA SPISOVATELÉ

„V dalších letech chceme vytvořit samostatnou expozici věnovanou Thomasu Mannovi. Naše město zatím nevyužívá osobnost spisovatele vůbec pro propagaci cestovního ruchu a přitom jsme město, jehož občanem byl, díky rozhodnutí našich předchůdců, právě nositel Nobelovy ceny, jeden z nejvlivnějších německých spisovatelů, Thomas Mann.

Je vhodné si vzít příklad například z francouzského místa Sanary-sur-Mer, které bylo také místem Mannova exilu a využilo potenciál této skutečnosti pro rozvoj cestovního ruchu maximálně," dodává starosta Jan Macháček.

Autor: Lukáš Vaníček

5.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení