Po suchém červnu se, a to i zásluhou vydatných bouřek v posledním týdnu, blýská konečně na lepší časy. Máte-li tedy své tajné naleziště, můžete z něho při troše štěstí co nevidět očekávat pořádný výnos.

Prognóza mykologů zní vcelku optimisticky. „V Pardubickém kraji to opravdu začne tak do pěti, osmi dnů. Už v podstatě teď rostou skoro všechny lesní houby, i když takřka výhradně jen v listnatých lesích," míní mykolog Libor Tmej.

Podle něho houbařům hrají do karet vydatné bouřky posledních dní. „Když v noci zaprší a ráno je zapařeno, houby to probudí. Ale od dešťů je ještě zapotřebí tak čtrnáct dnů počkat, jenom jedna, dvě přeháňky nic nespraví," varuje Libor Tmej před přílišným spěchem.

Podle něj je zapotřebí také alespoň základní znalost jednotlivých hub. Jejich záměna se totiž může sbírajícím pořádně vymstít. „A to především u prudce jedovaté muchomůrky zelené, která nyní začíná růst. I když jde o lehce poznatelnou houbu, za sezonu minimálně k jedné smrtelné otravě dojde. V tomto období si lidé nejčastěji pletou žampion zápašný, který je mírně jedovatý a podobá se žampionu ovčímu. Na rozdíl od něj ovšem intenzivně žloutne a má nepříjemnou inkoustovou vůni. Po jeho případné konzumaci vám ovšem hrozí pouze nevolnost či bolení břicha," uklidňuje Libor Tmej.

Ke sběru a konzumaci hub se váže řada mýtů a polopravd. Třeba ta, že kvůli vázání těžkých kovů nejsou k jídlu vůbec vhodné. Podle Libora Tmeje jde o přehnané obavy a zdravotních rizik se lze celkem snadno vyvarovat. „Rozhodně nesbírejte houby podél silnic nebo ve vrcholových partiích hor, kde lesy pročesávají mraky a depozity těžkých kovů jsou tím pádem vyšší," upozorňuje na vhodnou prevenci. Dodává, že na druhou stranu houby těžké kovy stejně nevylučují. „Není to až takový problém, zahraniční sběratelé jsou někdy příliš opatrní. Ale před několika dny jsme tu měli delegaci z Itálie a její členové byli nadšení sběratelé a mykologové. U nás to mají do lesa blízko a sběr není omezen, zatímco u nich je povolen pouze v určitých dnech a množství," říká mykolog.

Houbař Martin Mička i Libor Tmej jsou zajedno v tom, která z hub je na talíři nejlepší. „Růžovka na másle a kmíně je lahůdka, která se nedá s ničím srovnat," má jasno první z nich a jeho kolega dodává: „Ona je dokonalá na jakékoliv úpravy. Dále bych ještě doporučil holubinky nazelenalou a mandlovou. Rád si přinesu domů také vatovec obrovský, výbornou houbu na smažení."

Pokud si nebudete všemi úlovky v košíku zcela jisti, nemusíte zoufat. Mykologové z Chocně vám podávají pomocnou ruku.

Každé pondělí od šestnácti do osmnácti hodin totiž provozují v prostorách tamního zámku poradnu, kde určují a vystavují nalezené druhy hub.

(jap)