VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na chřipku ročně zemře kolem 2500 lidí

Hradec Králové – Podle Pavla Kosiny, lékaře z očkovacího centra v hradecké fakultní nemocnici, je ještě na vakcínu proti chřipce čas. Existuje i bezbolestná forma.

6.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Přestože lékaři považují očkování proti chřipce za velmi důležité, lidé na východě Čech o něj příliš zájem nejeví. Přitom prosinec je jednou z posledních příležitostí, kdy si nechat vakcínu aplikovat, aby to mělo smysl.

Téměř s železnou pravidelností chřipka udeří v zimních měsících. Lékař z očkovacího centra ve Fakultní nemocnici Hradec Králové PAVEL KOSINA říká, že lidé by neměli chřipku podceňovat. „Ze statistik vyplývá, že prakticky na chřipku a následné komplikace umírá každý rok zhruba 2500 lidí,“ upozorňuje.

Spousta lidí vnímá chřipku jako „běžné“ onemocnění. Má tedy vůbec v dnešní době očkování smysl?
Rozhodně. Očkování proti chřipkové nákaze má smysl a nejspíše bude mít smysl stále větší zejména s ohledem na stárnutí populace. A pokud se bavíme konkrétně o tomto čase (září – prosinec), musím odpovědět jednoznačně ano. Aktuální období je pro očkování před sezonou chřipkových epidemií, které přicházejí nejčastěji v zimních měsících, ideálním časem. Chřipkové vakcíny bývají k dispozici obvykle od září a účinná ochrana trvá přibližně rok.

Najde se však poměrně hodně lidí, kteří si stěžují, že onemocněli i přesto, že se nechali očkovat. Jaká je tedy účinnost očkování?
V současnosti používané chřipkové vakcíny neobsahují cokoli podobného choroboplodným substancím, které by mohly jakýmkoliv způsobem vyvolat chřipkové onemocnění. Ve vakcínách jsou jako účinné látky obsaženy tzv. antigeny – technicky vzato pouze určité části usmrcených chřipkových virů, které imunitnímu systému umožní identifikovat daný virus a vytvořit si proti němu protilátky a v případě, že se organismus s daným virem potká, dovede na něho správně zareagovat a nedovolí mu se pomnožit a způsobit onemocnění. Účinnost současných chřipkových vakcín se pohybuje mezi 60 a 80 procenty. Pro úplnost je třeba dodat, že i řada dalších onemocnění se projevuje chřipkovými příznaky – kýcháním, bolestmi v krku, bolestmi hlavy a kloubů, ale obvykle bez horeček a zejména bez následných komplikací. Chřipku tedy nelze zaměňovat s nachlazením.

Proč se klade důraz na očkování zejména u starších lidí?
Starší lidé mají svoji přirozenou imunitu postupem času slabší, i když netrpí různými neduhy. Chřipkové onemocnění u těchto lidí má složitější průběh, léčba trvá déle a vyšší je i výskyt komplikací včetně zhoršení onemocnění. Mezi takzvané rizikové pacienty se řadí i lidé trpící hypertenzí, ischemickou chorobou, diabetem, poruchami imunity, onkologickým onemocněním, po transplantacích apod. Tito pacienti mají nárok na hrazení očkování proti chřipce z veřejného zdravotního pojištění.

A co u mladších lidí a dětí?
Existují skupiny dětí, opět zejména s některými specifickými onemocněními, které by se očkovat proti chřipce jednoznačně měly. Především děti s astmatem, poruchami imunity, děti užívající léky k potlačení imunity – tzv. autoimunitní onemocnění. Při retrospektivních analýzách například v USA tvořily především děti do dvou let věku poměrně četnou skupinu pacientů hospitalizovaných v souvislosti s chřipkou, proto bylo doporučení očkování proti chřipce rozšířeno i na děti starších 6 měsíců. Význam očkování u zdravých lidí s nízkým rizikem komplikací spočívá mimo jiné v tom, že očkovaný člověk nechrání jen sebe, ale zejména své, případně nemocné, blízké.

Řada lidí se obává možných nežádoucích účinků. Jak to s nimi je?
Každý člověk může reagovat různě. To ale platí obecně o všech léčivech a nakonec také o nejrůznějších doplňcích stravy. Očkovací látky podléhají velmi přísnému dozoru a soustavné kontrole jak u výrobců, tak kontrolních orgánů a všechny podstatné nežádoucí účinky jsou evidovány. Lékaři jsou nežádoucí účinky povinni hlásit a tato hlášení následně řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv – SÚKL, který je při výskytu neobvyklých nebo častějších nežádoucích účinků schopen rychle zasáhnout. Aktuální vakcíny používané u nás i ve světě však splňují všechna vyžadovaná kriteria.

Nejen v poslední době se šíří dojem, že se nebezpečí chřipky zveličuje a to díky farmaceutickým firmám, pro které je očkování výnosné.
Je pochopitelné, že farmaceutické firmy na léčivech vydělávají, jinak by je zřejmě nevyráběly. Nicméně náklady na výzkum, vývoj, výrobu, distribuci a zajištění bezpečnosti termolabilních léčiv jsou extrémní a nelze přitom hovořit o zveličování nebezpečí chřipky. Státní zdravotní ústav prokázal, že v době epidemií chřipky se jednoznačně zvyšuje úmrtnost obyvatel v ČR, a stejná fakta jsou známá i z ostatních zemí. Chřipka je typické infekční onemocnění, které zaznamenatelně zvyšuje úmrtnost. Ze statistik vyplývá, že prakticky na chřipku a následné komplikace umírá každý rok zhruba 2500 lidí.

Existuje i nějaká varianta pro lidi, kteří zrovna dobře nesnášejí injekční aplikaci. Tedy bojí se jehel?
Aplikační formy vakcín jsou samozřejmě různé, řada z nás si asi vzpomene na očkování „na lžičku“ proti obrně, které bylo pochopitelně daleko přijatelnější než jakákoliv injekce. Farmaceutické firmy jsou si této skutečnosti dobře vědomy, a tak věnují nemalé prostředky na „přátelštější“ očkování. U nás je letos poprvé k dispozici očkování na chřipku „do kůže“, které využívá mikrojehličku dlouhou pouhých 1,5 mm a s tloušťkou asi čtyřnásobku tloušťky lidského vlasu – 0,3 mm. Výhodou je nebolestivost a možnost aplikace i osobám s nemožností nitrosvalového podání vakcíny.

Jaká rizika očkování přináší?
Asi největší riziko spočívá v tom, že očkování nebude fungovat. Individuální nastavení imunitního systému a jeho charakteristická reakce na očkování nemusí vždy zajistit potřebnou hladinu protilátek. Může se tak stát, že u někoho očkování nebude účinné a chřipkou skutečně onemocní. Samotné očkování je však velmi bezpečné. Častější a očekávané nežádoucí účinky jako jsou otok, zarudnutí, mírná bolestivost v místě vpichu, nebo mírné celkové příznaky jako bolesti hlavy, kloubů, svalů, pocení, únava, zvýšená teplota až horečka obvykle vymizí bez léčby během jednoho až dvou dnů. Je třeba podotknout, že tyto reakce obvykle souvisí s aktivací vlastního imunitního systému a jsou tak důkazem, že očkování funguje.

Jak rozpoznat chřipku a rady k jejímu překonání


PŘÍZNAKY A MOŽNÉ KOMPLIKACE ONEMOCNĚNÍ


Základní charakteristiky: Inkubační doba je 12 hodin až 2 dny, nakažlivost je v 1.- 4. den nemoci, projevuje se horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, bolestmi svalů a kloubů, při komplikacích nastává zánět plic či zánět dutin.

Chřipka každoročně postihne přibližně 5 – 15 % populace.

Je to akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B nebo C rodu Influenza, čeledi Orthomyxoviridae. Viry chřipky se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou vysoce nakažlivé. Jelikož tyto viry mění svou strukturu, epidemie se pravidelně opakují. Mohou tak onemocnět také lidé, kteří chřipku již prodělali, neboť protilátky na zmutovaný virus nepůsobí.

Epidemie má sezonní charakter a je vázána na chladné období. V Evropě vzniká obvykle na přelomu kalendářního roku a zpravidla trvá 4 – 8 týdnů.

K šíření chřipkového viru v Evropě většinou dochází směrem od západu k východu.

RADY, JAK CHŘIPCE PŘEDCHÁZET, A CO DĚLAT V PŘÍPADĚ ONEMOCNĚNÍ

Dobrou prevencí je vyvážená strava obohacená o vitamíny (hodně ovoce, zeleniny, ovocné i zeleninové šťávy).

Tělo by se mělo otužovat. Nemělo by být podceňováno pravidelné větrání.

Při onemocnění je důležité odpočívat a mít fyzický klid.

Do těla bychom měli dostat co největší množství tekutin.

Horečka, bolest kloubů a svalů se nepřechází, ale je potřeba tyto příznaky, které provázejí chřipku, tlumit příslušnými léky.

Autor: Silvie Špryňarová

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 100 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník (traktorbagr CASE). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Tovární 303, Prachovice , NÁPLŇ PRÁCE: Bagrista na traktorbagru CASE. Pracovní doba od 6:45 do 14:15, POŽADAVKY: Řidičský a strojnický průkaz. Praxe nutná, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Stravenky, První kontakt prosím učiňte na výše uvedeném telefonním čísle, na e-mailové adrese nebo přímo na provozovně. Předem si ale domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Novo - jaroslav novotný s.r.o., Tovární, č.p. 303, 538 04 Prachovice. Informace: Veronika Čepová, +420 723 164 974.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Sítotiskař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Poličská 444, Hlinsko. , NÁPLŇ PRÁCE: Práce na zaučení. Vyučení ve strojírenském oboru výhodou., Lze i na kratší dobu - 3 měsíce apod., První kontakt učiňte prosím osobně přímo na provozovně. Předem si ale domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Backer elektro cz a.s., Poličská, č.p. 444, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Ladislav Cupal, +420 777 721 961.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 500 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v provozovně rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Husova 14, Hlinsko. , NÁPLŇ PRÁCE: Zpracování polotovarů při přípravě typických tureckých pokrmů., POŽADAVKY: Turečtina (aktivní) - podmínkou. Znalost přípravy typických tureckých pokrmů (kebab apod.) - výhodou., Pracovní doba PO-SO dle domluvy, celkem 40 hodin týdně., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pondělí až pátek od 9:00 do 12:00 hodin.. Pracoviště: Ala'a mahmood - provozovna hlinsko, Husova, č.p. 14, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Ala'A Mahmood, +420 774 087 173.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista / Řidič sk. C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Holetín 160., Požadavky: ŘP sk. T, ŘP sk. C vítán., Nabízíme: stravován, Prvotní kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Milan svoboda - 01, 539 71 Holetín. Informace: Lenka Slavíková, +420 723 129 831.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V hlineckém Betlémě ožijí velikonoční tradice

Ilustrační foto

Řídil i přes zákaz, může dost až dva roky vězení

Krádež zboží i zapomenutý hrnec na plotně, práce pro strážníky

Chrudim – Městští strážníci byli před několika dny přivolání do prodejny Billa. Tamní ochranka zadržela muže z obce Kojice, který se pokusil ukrást proteinovou tyčinku v hodnotě necelých čtyřiceti čtyř korun.

Chrudim si připomene zahradního architekta Josefa Vaňka

Chrudim – Život a dílo zahradního architekta Josefa Vaňka si připomenou v úterý odpoledne v Regionálním muzeu. Budou představeny dvě knihy o této osobnosti a jejich autoři, Stanislava Ottomanská a Roman Štér prosloví přednášku.

Krajský přebor: Chrudimský uragán. Čtyři góly ve druhé půli

Pardubický kraj - Krajský přebor fotbalistů o víkendu nabídl šestnácté pokračování.

Festival je zahájen, pokračuje v sobotu

Skuteč – V neděli odpoledne byl slavnostně zahájen letošní jubilejní ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT