Aktuální informace ze sobotníhio stavu řek najdete ZDE

První i druhý stupeň povodňové aktivity sám o sobě nic neznamená, řeky se drží v korytech, předpověď počasí však není příznivá. Vydatně pršet má až do sobotního rána.

Na vzestupu hladiny Chrudimky pod Sečí mělo zásadní vliv i postupné upouštění sečské přehrady právě kvůli ochraně před případnou povodňovou vlnou. Sečskou přehradu vodohospodáři upouští už od úterý. Večer se však na prvním stupni ocitla i Chrudimka na horním toku v Hamrech, což se během noci projeví i na hladině řeky dál po proudu.

Aktuální situaci na vodních tocích můžete sledovat ZDE

Právě povodí Chrudimky a Novohradky jsou podle včerejší výstrahy meteorologů z hlediska povodní nejohroženější v Česku. Novohradka už stoupá i na dolním toku v Úhřeticích, situaci tu monitorují hasiči. Tady bohužel hladina roste velmi rychle a překročila již druhý stupeň povodňové aktivity

První stupeň už navíc atakuje i říčka Loučná na Litomyšlsku a blíží se k němu Třebovka.

Povodně v Radimi u Luže. Ilustrační foto
Na Chrudimsku vyhlásili meteorologové nejvyšší nebezpečí povodní z celého Česka

Za posledních 24 hodin nejvíc napršelo v pruhu přes celou střední část Česka: na jižní Moravě, na Vysočině a právě u nás, v Pardubickém kraji. Na některých stanicích spadlo téměř 30 milimetrů srážek, například ve Svratouchu a na Poličsku. 

Množství srážek za poslwedních 24 hodin, údaje k 10. hodině 14. 4.Množství srážek za posledních 24 hodin, údaje k 6. hodině dne 14. 4.Zdroj: ČHMÚ