Zajímavé je srovnání v rámci chrudimského okresu. Zatímco na Hlinecku jednoznačně vede Eliška, na Skutečsku mají nejraději Anetky – Eliška se zde mezi nejoblíbenější ani neprobojovala. Naopak suverénní vítěz na Chrudimsku, na krajské i republikové úrovni je Tereza – stálice mezi oblíbenými jmény. V Hlinsku třetí, ve Skutči se opět na výsluní nedostala.

U chlapců je tomu obdobně. Všeobecně oblíbený Tomáš se na Hlinecku do první pětky ani nedostal. Naopak Honzíci jsou oblíbení prakticky všude, stejně tak jako Jakubové, Lukáškové a Filípci.

Pohnutky rodičů pro volbu těchto jmen jsou různé. Nejčastěji však rodiče dávají taková jména proto, aby se jejich ratolesti takzvaně „ve světě neztratili“. Typicky český Jaroslav se tak pomalu stává ohroženým druhem.

Každá doba má své oblíbence. Dnešní generace pětadvacetiletých si dobře pamatuje, že mezi spolužáky bylo hodně Martinů a Janiček. V budoucnu se ale naproti tomu nejspíš dočkáme školních tříd, kde budou namísto Jan a Marií samé Natálky, Terezky, Elišky a Nelinky. U chlapců pak Petry a Josefy nahradí Tomášové, Honzíci a také Jakubové.

Četnost jmen nově narozených dětí v jednotlivých obvodech Chrudimska ve srovnání s Pardubickým krajem a ČR
Nejčastější jména otců a chlapců ve srovnání s Pardubickým krajem.
Nejčastější jména dívek a matek ve srovnání s Pardubickým krajem.

MARTIN PAVLIŠ