Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hospic musí Smíření sehnat ještě patnáct milionů

Chrudim - Na staveništi hospice pro Pardubický kraj je v těchto dnech řádně rušno. Dodavatelská firma má necelý rok na to, aby na „zelené louce“ u ploché dráhy vybudovala zařízení, které umírajícím lidem usnadní odchod ze života. Stavba ale ještě není zcela finančně pokryta a jejím iniciátorům proto nezbývá, než se obrátit na sponzory a soucitné soukromé dárce.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Stavební práce na hospici pokračují velmi rychle.Foto: Karel Dvořák

Lékařka Marie Blažková, která stojí v čele občanského sdružení Smíření, v pondělí přišla mezi starosty měst s rozšířenou působností z celého okresu, kteří měli v Chrudimi jedno ze svých pravidelných zasedání. Seznámila je se současným stavem právě budovaného objektu, který ponese jméno Hospic Chrudim. Informovala je také o stavu účtů. Z nich vyplývá, že ještě bude třeba pořádné finanční injekce.

„Chybí nám patnáct milionů korun. V této částce je již započítáno dovybavení, jež není součástí dodávky. Jde například o lůžkoviny, prádlo nebo invalidní vozíky,“ říká Marie Blažková.

Stavba hospice pokračuje rychlým tempem, zařízení má být dokončeno v dubnu příštího roku.

Největší šance pro lidi z Chrudimska

Nevyléčitelně nemocní z okresu mají větší naději, že budou v poslední etapě svého života umístěni v chrudimském hospicu. Takové je nepsané pravidlo všech podobných krajských zařízení. Čím je delší vzdálenost klienta od hospice, tím se pravděpodobnost přidělení lůžka snižuje.

S takovou zprávou přišla na zasedání starostů obcí s rozšířenou působností z chrudimského okresu Marie Blažková z občanského sdružení Smíření. „Je to pro naše město jistě dobrá věc, právě proto jsme rádi přispěli pěti miliony na výstavbu tohoto zařízení,“ říká starosta Chrudimě Jan Čechlovský. O tom, zda se město bude případně angažovat ve veřejné sbírce na další financování hospice, třeba umístěním pokladniček v budově úřadu, se ale prozatím nechce vyjadřovat. „V tuto chvíli o tom neuvažujeme,“ dodává starosta.

Pravdou je, že patnáct milionů korun, které chybí členům občanského sdružení Smíření, je velmi vysoká částka. Proto už za pár dní bude otevřen účet veřejné sbírky, jež bude přijímat dobrovolné příspěvky od sponzorských firem i soukromých dárců. Toto konto bylo založeno v září roku 2003 a teď je znovu obnoveno. Jeho číslo tedy zůstává stejné, a to 185917586/0300. Peníze lze rovněž poslat na účet občanského sdružení Smíření, který má číslo 1145611309/0800.

Veřejná sbírka vzbudila mezi firmami, zájmovými organizacemi a soukromými dárci velkou vlnu solidarity. S její pomocí se podařilo shromáždit více než šest milionů korun, díky kterým bylo možné zafinancovat projekt stavby a zakoupit přístroje, které v současné době slouží k takzvané neoficiální domácí hospicové péči. Dva koncentrátory kyslíku a jeden dávkovač léků se stanou po dokončení stavby součástí vybavení hospice.

Stavebníci nyní využívají krásného slunečného počasí a práce jim jde od ruky. Termín dokončení objektu je naplánován na duben příštího roku. „Provoz zahájíme v září,“ doplňuje Marie Blažková z občanského sdružení Smíření Chrudim.

V budově na ploché dráze se bude propojovat hned několik činností. Kromě klasického hospice zde bude i psychiatrická a psychoterapeutická ambulance, kterou budou moci navštívit příbuzní umírajících. Hospic jim nabídne i možnost ubytování, aby mohli být svému nejbližšímu člověku při odchodu z tohoto světa co nejvíc nablízku.

Jste ochotni přispět do veřejné sbírky na chrudimský hospic? Když ano, tak jakou částkou? Hlasujte v anketě! Diskutujte!

Autor: Romana Netolická

Jste ochotni přispět do veřejné sbírky na chrudimský hospic?

Ne.

0 %

Ano, ale ne víc než tisíc korun.

100 %

Ano, i více než tisíc korun.

0 %

Hlasovalo: 1

Anketa byla ukončena

Místo události:
14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Burgerování s Markétkou.
2

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Opravy nahrávají snoubencům

Chrudim – Z rekonstruované budovy „nové“ chrudimské radnice na Resselově náměstí zmizelo lešení, ale uvnitř se stále pilně pracuje.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení