Ještě před měsícem na farmě žil podle kastelánky hradu Hany Truncové kamerunský beran Fanda, který však před čtrnácti dny uhynul. Prořídla také rodinka letos korunního jelena šestnácteráka čítající donedávna osm kusů.

Nutný prodej

„Současný stav je tedy jeden jelen, dvě laně a jedna danělka. Mladé kusy jsme odchytli pomocí uspávací pušky a prodali na jinou farmu," řekl jednatel společnosti Lesy Luže Jan Soukup, která farmu v okolí Košumberka spravuje. Vzápětí také vysvětluje proč:

„Jelen je v období říje velice teritoriální zvíře, které ve svém okolí nestrpí žádnou konkurenci. Museli jsme dát mladé pryč. Jednak proto, že musíme průběžně snižovat stav, protože laně jsou opět březí, takže na jaře budou nová mláďata. A také proto že chceme zabránit, aby se jelen v říji nepářil nebo nesoupeřil s vlastními mláďaty," dodává Jan Soukup.

Laně však doma nemůže chovat jen tak někdo jako klasické domácí zvíře. „Chovatel musí splňovat podmínky farmového chovu nebo chovu zvěře v zajetí. Zároveň existuje pravidlo, že z farmového chovu nelze prodávat zvířata do obor nebo vypouštět do volné přírody. Na to jsou zákony a jasná pravidla," vysvětluje Soukup.

Ve zvláštním výběhu se v okolí hradu nachází ještě dva kozlíci a dvě březí kamerunské ovečky.

Sekačka na trávu

„Kozly jsme pojmenovali Žižkovský Pepík a Lázeňský Frantík," prozradila Hana Truncová. Do farmy byli pořízeni podle Jana Soukupa proto, aby se postarali o keře a takovou zeleň, kterou přítomné ovce nedokážou spást.

Zvířata a zejména jelena není vůbec těžké spatřit: „Už je tak ochočený, že když vyjdete na horní nádvoří, už tam na vás číhá. Stačí si vzít do ruky pár kaštanů, které sušíme pod střechou renesančního paláce, a můžete jej jimi nakrmit," říká Truncová.

„Když byl jelen v říji, tak nejedl a strašně zhubl. Troubil nám tu tak, že to znělo, jako kdyby z družstva uteklo stádo býků," dodává košumberská kastelánka.

LUKÁŠ VANÍČEK