Ředitel společnosti Technické služby Chrudim Miroslav Skokan tvrdí, že vzkazy na hrobech mají efekt. „Opravdu nám to pomáhá. Příbuzní alespoň jednou ročně do Chrudimě přijedou, je jedno, jestli na Dušičky nebo o Vánocích. Najdou vzkaz a mnozí se nám ozvou. Třeba na urnovém háji jsme před nedávnem umístili sedmdesát výzev, na které po dušičkové návštěvě hrobu zareagovalo dvaačtyřicet lidí,“ zdůrazňuje Miroslav Skokan.

Technické služby jsou se svým systémem úspěšné především na urnovém háji. Výzvy k úhradě umístěné na hřbitově U Kříže se zatím nesetkaly s jediným ohlasem.

Existují hroby, o které se nestará nikdo. Rodina vymřela nebo se děti pohřbených odstěhovaly neznámo kam. Protože poplatky nikdo nehradí, správce hřbitova by mohl po nějakém čase hrob zrušit a místo poskytnout jinému zájemci. „K takovému řešení jsme dosud nepřistoupili. Volných míst je dostatek, není proto třeba být až tak radikální,“ míní ředitel.

Kolumbárium

Kdo má zájem koupit si hrobové místo, odmítnutý nebude. V Chrudimi má časem být vybudováno kolumbárium, které už mají mnoho let například v Hlinsku. „Takové plány jsou, ale záleží na finančních prostředcích,“ potvrdil plány města Miroslav Skokan. Chrudimská radnice chce rovněž zrekonstruovat obřadní smuteční síň, už existuje i projekt.