Měsíc je 10. června v 17 hodin a 3 minuty v první čtvrti. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Lva, Panny a Vah. V pondělí 9. června večer se promítal poblíž planety Saturn, 12. a 13. června se promítne nedaleko nejjasnějšího objektu v souhvězdí Panny, hvězdy Spica.

Planety viditelné okem: Merkur a Venuše jsou nepozorovatelné, promítají se ve směru ke Slunci. Venuše byla 9. června v horní konjunkci se Sluncem, týž den procházela v největší vzdálenosti od Země. V první polovině noci je viditelný Mars, 10. června přetne hranici souhvězdí Raka a Lva. Saturn v souhvězdí Lva zapadá hodinu po půlnoci. Nejjasnější planetou ranní oblohy je Jupiter, najdeme ho snadno za svítání nad jižním obzorem v souhvězdí Střelce.

Zajímavé úkazy: 12. června je v opozici se Sluncem planetka Juno. Prochází souhvězdím Hadonoše, je pozorovatelná středními hvězdářskými dalekohledy. Nejlepší pozorovací podmínky nastávají kolem půlnoci. Týž den prochází v nejmenší vzdálenosti od Země kometa C/2007 W1 (Boattini), objevená 20. listopadu loňského roku.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici