Bezradné proti němu bylo vedení „pečováku“, radnice, hygienici, zdravotníci i policie, ačkoliv šlo o trestný čin.

„Pán nedokázal vyhodnotit závažnost situace. Nechápal, co se po něm chce. Snažili jsme se ho izolovat, ale nešlo to,“ vysvětluje ředitelka ústavu Dana Pilařová.

„Nebylo páky, jak pána zadržet v jeho bytě. Zamknout ho nemůžete, jelikož je svéprávný, porušili byste jeho osobnostní práva. Policisté s ním také nic neudělali, do cely ho zavřít nejde. A pokuta? Co si na něm vezmou?“ uvedl starosta Chrudimě František Pilný.

Deus ex machina

Poté, co si s případem neporadil kvůli zákonným omezením úřednický aparát ani policie, zasáhl „bůh ze stroje“: Klient dostal vysoké horečky a mohl tak být konečně přemístěn na infekční do pardubické nemocnice, kde ho před tím kvůli absenci příznaků také odmítali přijmout.

Nákaza se v pečovatelském domě rozšířila od jedné nakažené klientky, ta nyní leží v těžkém stavu v nemocnici. Třetím nakaženým je bezpříznakový muž, který kvůli tomu musel zůstat v izolaci ve svém bytě v „pečováku“.

„Museli jsme kvůli tomu celý objekt i personálně izolovat od našich ostatních poboček. Péče o muže je zajišťována sedmkrát denně, takže pečovatelky se sedmkrát denně oblékají do skafandru a sedmkrát denně zase svlékají,“ uvedla ředitelka „pečováku“ Pilařová.

Epidemie je nejen v Chrudimi, ale v celém kraji na výrazném vzestupu, křivka začíná být exponenciální a zdejší hygienici stíhají vše trasovat jen s vypětím sil.

„Jsme tu od nevidím do nevidím, od pondělí do neděle, totálně porušujeme zákoník práce. Asi nám nezbyde, než podat kolektivní výpověď, aby konečně někomu došlo, že potřebujeme posílit,“ řekla Jana Daňková z krajské hygienické stanice.

Odmítla zároveň kritiky, že už kvůli náporu práce omezují trasování kontaktů.

„Dnes je každý laik epidemiologem… Máme odborné postupy, abychom vyhodnotili, co je a co není rizikový kontakt,“ podotkla Daňková.