Pro politiky bývá příznačné, že mají tábory svých příznivců, ale i zarytých odpůrců. A u ROMANA MÁLKA to platí dvojnásob. Málokdo totiž umí u veřejnosti vyvolat tak rozporuplné názory jako nejmladší chrudimský místostarosta. Právě Romana Málka jsme si pozvali jako dalšího hosta pro on–line rozhovor a zvídaví čtenáři Chrudimského deníku ho ve svých četných otázkách rozhodně nijak „nešetřili“.

Pane Málku, jste úžasně sebevědomý. Přesto, stalo se Vám někdy, že jste nedokázal oslovit ženu? (Pegy)


Stalo :-(

Když prý zatím nemáte partnerku, umíte si třeba něco dobrého uvařit? A není už na obzoru přece jenom budoucí „squaw“? (Jana)


Zatím vaření nic moc. Spíše se učím péct buchty a dortíky. Na obzoru možná je, ale ona vidí z obzoru spíše mě, než já ji… Zatím jsem asi oslepen sluníčkem při pohledu na obzor :-)

Být sám ve vašem věku, není to už trochu na pováženou? Hledáte si přítelkyni sám, nebo jen čekáte, až vám takzvaně spadne do klína? A máte nějakou konkrétní představu? Nemyslíte si, že ženy odrazuje fakt, že jste politik? (Ilona K.)

Někteří mi říkají ano, jiní zase: Nikam nespěchej… Když ona partnerka to má se mnou těžké, protože když nejsem v práci, tak jezdím po všech možných akcích. Aktivně nehledám, ale porozhlížím se. Fakt, že jsem politik není problém, ale spíše to, že jsem naprosto sledován médii. Jen pro připomenutí - Bulvár mi sháněl partnerku a vloni při pouti jsem se s jednou ženou procházel po pouti a pak to bylo v médiích.

Normálně bych se na to neptal, protože mi to přijde neslušné, ale Vy se svou otevřenou prezentací k této otázce implicitně vyzýváte a boříte hranice dobrého vkusu. Takže: jste ještě panic? (zvědavec)

No vidíte, tak jako jsem odpověděl novinářům, tak mohu odpověděti i vám. A snad to nebude znovu otvírák (hlavní materiál na stránce novin – pozn. redakce) z celé dnešní diskuse na titulní straně. Jsem.

Pane Málku, co chcete dokázat v komunální politice? A to myslíte opravdu vážně? (J.K.)


To, co jsem slíbil v minulém programu. Samozřejmě se hledal v rámci koaličních jednáních kompromis. Nicméně si myslím, že dotace z EU nějaké do Chrudimi přišly a že se udělalo i něco pro cestovní ruch. A myslím to vážně.

Do chrudimského zastupitelstva jste kandidoval za KDU-ČSL. „Nepřekabátil“ jste se po vzniku nové strany TOP 09, kterou založil bývalý člen lidové strany Kalousek? A jaké myslíte, že obě tyto strany dosáhnou výsledků v předčasných volbách? (lidovec)

Kandidoval jsem za nestraníky, poté jsem vstoupil do KDU-ČSL. Nepřekabátil jsem, protože mi někteří lidé jsou značně nesympatičtí. Myslím si, že obě se dostanou do Poslanecké sněmovny. Procenta nedokáži odhadnout. Nicméně u TOP 09, pokud média je nebudou mít každý den na všech stranách, je možnost že se nedostanou.

Počítáte s dalším angažmá v (komunální) politice, nebo jste se podle Vás už dostatečně znemožnil? Resp. myslíte, že jste KDU-ČSL opravdu přinesl a přinášíte v Chrudimi politické bodíky a znovu Vás zařadí na kandidátku? (standa manda)

Sám zvažuji a jak vědí moji blízcí, tak je to mezi 48 až 52 procenty. Čím jsem se znemožnil? Že jsem zboural některé zakázky, ze kterých jste se měl napakovat? Kandidátka se bude teprve připravovat, dneska je předčasné o tom hovořit. Ale jinak z členské základny nemám negativní odezvy.

Nemyslíte, pane místostarosto, že vás vaši koaliční partneři - myslím starostu Čechlovského a místostarostu Řezníčka - odklidili na druhou kolej, abyste si mohl nerušeně hrát na písečku evropských dotací, turistického ruchu a nemontoval se jim do ničeho podstatného? (exchrudimák)

To víte, takový mladý a ambiciózní člověk to má hodně těžké. Ale na druhou stranu - jsem rád, že mám jasně svoje pole působnosti, kde mohu dokázat konkrétní výsledky.

Dobrý den, zajímalo by mě s kým nejvíce „kamarádíte“ na radnici? (krtek)

S počítačem.

Víte o tom, že vám na radnici přezdívají pan Bambiriáda? :-) (informovaný)

Nevím… Ale to je docela příjemné zjištění. Díky za zprávu, informátore.

Vašimi aktivitami mi připomínáte legendárního Hujera. Ten to svojí pílí dotáhl hodně daleko. Jaké máte ambice vy? Tipnul bych si minimálně na poslaneckou sněmovnu či senát (tedy až po dosažení čtyřiceti let věku), nebo snad europoslance, když už nyní sháníte peníze z evropských fondů na různé akce… (Doktor z hor)

Já jsem hodně mladý a přemýšlím tak na tři roky dopředu v osobním životě. Možná se budete divit, ale nad senátem ani poslaneckou sněmovnou jsem moc nepřemýšlel. Raději dělám věci, kde vidím jasný užitek. Spíše přemýšlím možná nad jinými oblastmi svého působení.

Politika je docela vrtkavá, už víte, co budete dělat, kdyby volby „nedopadly“? (martin)

Ano. Mám nějaké nabídky na produkčního v Praze, ale možná bych se vrátil ke své původní profesi.

Jste lidovecký politik, tak by mě zajímalo, kolikrát denně se modlíte a co považujete za největší hřích? (ateista)

Samotná modlitba každý večer. Během dne nějaké malé čtení (mám speciální kalendář) a na téma hřích vám s dovolením neodpovím. Děkuji za pochopení.

Loni jste se na své cestě do Austrálie zúčastnil i mše papeže. Letos bude hlava křesťanské církve při návštěvě Česka sloužit mše v Brně a ve Staré Boleslavi. Které z nich se zúčastníte, nebo snad obou? (Josef Skála)

Původně jsem myslel neděli v Brně, ale včera s ohledem na další program jsem se rozhodl, že spíše vyrazím do Staré Boleslavi. Určitě ale na jednu z nich přijedu. Jinak včera jsem požádal o akreditace na obě.

Nevěřím, že nemáte neřesti. Tak už se přiznejte k nějaké. O vaší slabosti pro sladká jídla ale slyšet nechci. (hulič)

Jsem hodně výbušný.. A když mě něco na…, tak je to se mnou na …

Vzpomínám na vašeho tátu, byl to dobrej chlap. Rád si dal pivo a pokecal o životě s chlapama v hospodě. Vás jsem ještě nikdy, ale fakt nikdy, v hospodě neviděl. Přitom právě tam se probírají věci, které by radní města měly zajímat. (Karel)

Do některých chodím většinou s mými vrstevníky. Prý nemám ale jmenovat, kvůli reklamě, takže pro ilustraci - jedna herna na Rozhledně, jedna restaurace v Novoměstské ulici, něco u J. Ressela.. Takže občas někam zajdu, ale řekněme tak 4x do měsíce.

Romane, ahoj, příčí se mi, nezlob se, Tvoje narcisticko-exhibicionistická prezentace. Myslíš, že opravdu lidi (voliče) táhne kalendář, kde je v každém druhém týdnu vyobrazen chrudimský místostarosta „někde“, „s někým“, jak všechno zvládáš, všechno umíš…? (však víš)
Kalendář nebyl nikde rozdáván, nebyl nikde prodáván. A svým přátelům (nebo o kterých si to myslím) jsem ho dal. Je to úplně stejné, jako kdybych je pozval na oběd. A to snad mohu, ne? Bohužel vše neumím, všechno nezvládám.. ale věci (resp. fotky, na kterých jsem byl), tak nějak zvládám :-)

Pobavil jste mne jako blonďák, smíchy jsem se zhroutila při pohledu na vaše havraní vlasy. Doufám, že už jste si konečně přiznal zrzavou barvu a už nebudete experimentovat. Takhle vám to sluší víc. Nebo přijdete někdy s červenou barvou na hlavě? (Helča)

Já ji nikdy netajil. Černé vlasy byl experiment jednoho vydavatelství, který mě zahrnul do rubriky Proměny. S červenou možná přijdu. Zelenou jsem již měl - myslím, že jsem to jednou odnesl na Bambiriádě…

Zdravím Vás, chtěl bych se Vás zeptat, co říkáte na současné nastavení daní? Byl byste pro daně rovné, nebo pro vyšší daně pro bohatší spoluobčany? Ještě jedna otázka - jste pro zvýšení daně z nemovitosti? Děkuji Vám za odpověď. (Radovan Biegl)

Vyšší daně pro bohatší nic neřeší a je to čistý populismus. Problém je, že podle čísel, která mám k dispozici, by stát vydělal o nějakých půl až tři čtvrtě miliardy více. Spíše lepší motivací mohou být různé odpočitatelné položky na děti apod. a hlavně pro ty, kteří v dnešní těžké době pracují i za minimum. Zvýšení daně z nemovitosti je složitější problém, nicméně kdo vlastní nemovitost, tak v mnohých případech ji i pronajímá a realizuje z ní výnosy. Takže spíše jsem.

Dobrý den, jednoduchá otázka: Kdy bude obchvat města? (Tonda)

Bohužel neumím odpovědět, z 99 procent je to v rukou jiných, my jen můžeme být nápomocni a přesvědčovat. Ale peníze dávají jiní a nedá nám je ani EU na tento projektu (ledaže bychom z našeho obchvatu udělali mezinárodní komunikaci zařazenou do celosvětové sítě, ale to asi nechceme).

Svého času jste se angažoval v uvažované přestavbě tribuny na stadionu AFK Chrudim pod názvem Rohlík. Poslední dobou je o této akci podezřelé ticho. Že by klid před (stavební) bouří? A jako pekaře by mě ještě zajímalo na jakém pekařském výrobku si nejraději pochutnáte? (pekař Vilém)

Ticho je. V prvních dvou výzvách byly vybrány jiné městské projekty (1. Klášterní zahrady, 2. Dům na půli cesty). Projekt chceme předložit do třetí výzvy ROP, která by měla být na konci roku. Pekařský výrobek - čerstvé pečivo je fajn. Pochutnám si na chlebu z domácí pekárny, ale rád mám i sladké pečivo…

Rozhledna Bára, o níž bylo napsáno, že na ni nesmí vylézt víc než šest lidí najednou, vzbuzuje obavy a nedůvěru. Dáte mi za pravdu, že bylo lepší postavit pevnou rozhlednu, jaká je např. nad Trhovou Kamenicí, než tuto třasořitku? Ta totiž odolala a nespadla. (Jarda)

Architekti dali nějakou normu po spočítání nejrůznějších parametrů. Za pravdu vám asi nedám, nicméně mě tato Bára nevadí, ale kdyby bylo něco jiného, tak mi to problém taky nedělá.

Ve snaze zvýšit turistický ruch jste mimo jiné navrhoval postavit na Ploché dráze ze dřeva obřího kašpárka. Na Podhůře zase zřídit malou ZOO s kozičkami, aby si je děti mohly pohladit. Míváte spoustu podobných nápadů. Myslíte je vážně? Není to na vás příliš dětské? (Jarda)

Kašpárek měl být u sídliště na Rozhledně. A vzniklo to tak, že jsem psal koncepci cestovního ruchu a vložil to do ní spíše z recese a taky s tím, jestli se někdo ozve, co je to za nesmysl… Něco ve stylu „dočtete-li sem, pošlete SMS a máte láhev vína“… a jak se stalo, tak to prošlo všude… Nicméně jsem prý byl velký manipulátor a přesvědčil 20 lidí v odborné skupině. Jinak nějaké věž u sídliště na Rozhledně před strojnickou školou by se mi líbila, je tam i parkoviště. Malá ZOO - to slyším poprvé, takže můj nápad to nebyl.

Loni mě velmi zaujal váš běžecký styl při Ceně Nasavrk a jen jsem litoval, že nemám po ruce videokameru. Jaký je váš oblíbený sport a provozujete nějaký aktivně? (Franta z Nasavrk)

Až tak :-) Děkuji. Myslím si, že záznam existuje. Oblíbených sportů je více - ale většinou rekreačně - kolo, squash, bowling, windsurfing…

Odkud čerpáte jistotu, že se rekreační areál na Podhůře stane oblíbeným pro Chrudimáky? Zatím se tak neděje. Vyhazují se jen peníze. (Jarda)

Z reakcí od řady návštěvníků a mých přátel, kterým se tam líbilo. Jestli se vyhazují peníze - popravdě velkou část zaplatila Evropská unie a podle mě jsou rozhodně jinde více vyházené peníze.

Zdravím a chtěl bych vědět kde nejraději trávíte dovolenou? (Lukas)

Nejraději? Místo je jedno, ale musí tam být dobrý kolektiv přátel. Pak na místě téměř nezáleží.

Nejste vy tak trochu celebrita? (kožak)


Asi jako každý politik…