Ženy mohly oči nechat na ručně navlékaných korálcích a dalších barevných originálních špercích, kupovaly háčkované a tkané kabelky nebo šály z malovaného hedvábí. Několik pultů nabízelo keramiku, včetně strouhátek na česnek nebo žejdlíků, ze kterých bude pivo chutnat.

K dobré náladě návštěvníků trhu hráli holandští hudebníci, kteří díky svému rytmickému výkonu sklidili velký potlesk hostů jarmarku a v podvečer dostali další dávku aplausu při slavnostním otevření rozhledny Bára.

Chrudimáci se na návštěvu zástupců partnerského nizozemského města Ede vždy těší. Svědčí o tom velká fronta, která se při sobotním jarmarku tvořila u stánku, ve kterém známé holandské tváře nabízely různé druhy sýrů, od mladých až po ty, které se podobají italskému parmezánu.

Náměstím voněly pravé české bramboráky a nově i losos. Kdo chtěl, mohl si dát na tělo vytetovat keltský nebo jiný znak anebo si jen tak u stolečků u kávy nebo piva Kelt poklábosit s přáteli. Jarmarky mají dopředu dané scénáře vždy na jiné téma, což jim dává punc originality.

Do konce letošního roku se na Resslově náměstí v režii Chrudimské besedy uskuteční ještě osm velkých jarmarků. Nejbližší se koná 4. července a má přízvisko „loutkářský“. V tento den totiž vyvrcholí letošní 57. ročník přehlídky amatérských souborů Loutkářská Chrudim.