„Dřevo musí dýchat, to je základ.“

Kvalitní střecha. To je od nepaměti podstata pohodlného bydlení každého domu. A pokud taková šindelová střecha projde rukama pana Pilného z Hlinska, zajisté vás přežije. Takový odkaz budoucím generacím nesmí zůstat v zapomnění, a proto chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana chrudimského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Tip na výrobce tradičně vyráběných šindelů nám zaslala ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina. Práce Jana Pilného vynikne zejména na tak malebném místě, jako je skanzen na Veselém Kopci. Se svou prací je na herálecké chalupě právem pyšný.

Jeho úspěch tkví v zodpovědnosti, s jakou k práci přistupuje. Musí lézt po strmých střechách a vyrobit pro jednu střechu v průměru osm tisíc štípaných šindelů, někdy dokonce dvanáct tisíc. „Nad jedním takovým šindelem strávím zhruba pět minut,“ popisuje svoji práci na obřeznici pan Pilný. Speciální dřevěná lavice s držákem je fortelný nástroj, kterým takto kvalitní štípané šindele vyrábí.

Vitální šedesátník běhá nejen maraton, ale dbá i na ochranu přírody svého rodného okolí. Když má chvíli odpočinku po vysilující práci, jeho největší vášní je pět vnoučat, kterým se naplno ve svém času věnuje. A to je pro něj velkou odměnou po práci.

Jana Pilného jsme se zeptali na tajemství jeho úspěchu. Prozradíte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
„Mojí předností je kvalita. Někdo šindele dělá šestnáctimilimetrové, někdo osmnáctimilimetrové. Já dělám šindele silné dvacet dva milimetrů. Pamatuji si na slova Miloslava Kohouta, od kterého jsme se učili. Ten nám tehdy řekl: Padesát let dělám šindele, ale takové jsem ještě neviděl. S takovými můžete jít na Hrad.“

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
„Když je hodně teplo, tak se jde na pivo. To si dám klidně i dvě malý. Lezení na střechách je namáhavé, zvláště v těch vedrech má člověk chuť, ale všeho musí být s mírou.“