„Říkám už dlouhodobě, že nemůžeme na úkor sportovců budovat parkovací plochy pro vozidla. Diskutoval jsem o tom s panem architektem a velmi mě potěšilo, že je můj nápad realizovatelný,“ řekl chrudimský starosta František Pilný.

V prostoru mezi halou a ulicí Sladkovského nyní stojí velký jeřáb stavebníků. Právě na tomto místě bude podzemní parkovací dům postaven. „Má být dvou- nebo třípatrový se střechou v podobě házenkářského hřiště. Tím sportovní plochy neubydou,“ vysvětlil starosta.

Lidé si naposledy přišli prohlédnout starou chrudimskou halu. Není na ni pěkný pohled.
Oprava chrudimské haly začíná. Problém s parkováním může zmírnit dvůr policie

Architekt Albrecht už projektoval první část rekonstrukce haly a její prostředí tudíž dobře zná. Hala se nachází v památkově chráněném území, a proto musí vyhovět případným podmínkám nebo námitkám památkářů. Ti souhlasili se zbouráním ubytovacího zařízení, kde se liší výškové úrovně pater, ale problém by zřejmě viděli v pohledu na Michalský park, který by vyvýšená střecha parkovacího domu se hřištěm výrazně narušila.

Terénní vlna

Ale řešení existuje. „Chceme terén, který z parku u kostela vychází, částečně přetáhnout přes střechu podzemních garáží a napojit ho na házenkářské hřiště. Je to taková terénní vlna. Z pohledu od Sladkovského ulice to bude vypadat tak, že park sahá až k nynější betonové ploše, na které bude travnatý povrch plynule napojený k házenkářskému hřišti,“ řekl Deníku Filip Albrecht.

Stavební firma v současné době pracuje na zprovoznění vstupu z Opletalovy ulice, rekonstrukci šaten, opraví hlavní halu a postaví novou tělocvičnu. To vše za 103 milionů korun. Práce by měly být ukončeny za rok v létě.

Představa architekta o zasazení haly do okolní zástavby chrudimského Tyršova náměstí.
VIZUALIZACE: Rekonstrukce chrudimské sportovní haly bude levnější, než se čekalo

Druhá etapa obsahuje opravy sokolovny, vstupní pasáže a Sporthotelu. „Chceme tam mít 45 pokojů se sociálním zařízením, které bylo dosud jen na chodbě,“ řekl radní zodpovědný za investice Aleš Nunvář.

Ve třetí etapě bude kompletně opraven sousední Tyršův dům. Původně ho chtělo město úplně zbourat, protože vinou nesmyslných stavebních úprav v době totality se prakticky ztratila jeho historická hodnota. Avšak nakonec k demolici nedojde a objekt z roku 1898 bude citlivě opraven se zachováním historických prvků.

Představa architekta s okolní zástavbou chrudimského Tyršova náměstí ladí.
O stavbu chrudimské sportovní haly se přetahuje 13 firem. Vyjde na 150 milionů

Je možné, že v domě vznikne půdní vestavba, ve které by mohlo být wellness centrum. Parkovací dům s vjezdem z Tyršova náměstí i ze Sladkovského ulice bude postaven až v samotném závěru rekonstrukce haly.

Kvůli rozsáhlé stavební akci musely najít jiné prostory sportovní oddíly, které měly v hale zázemí. Třeba moderní gymnastky se nyní scházejí ve Spolkovém domě a Dětském domově se školou. „Tyto prostory budeme využívat po celou dobu rekonstrukce. Předpokládáme, že v nové sportovní hale budeme moci začít trénovat v září 2024 či v lednu 2025,“ oznámily gymnastky na svém webu.