Nejen na rybí kosti si musíte dávat o Vánocích pozor. Nebezpečí číhá i u nekvalitního oblečení.

Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI) při nedávné kontrole trhů ve Valech u Přelouče. Ze čtyřiadvaceti kontrolovaných stánků zjistila inspekce závady na zboží u 22 z nich. Kontroloři rozdali nepoctivým prodejcům pokuty nebo jim zakázali závadné zboží prodávat. Některé případy budou mít ještě dohru v podobě správního řízení.

Malé děti se mohou prý dokonce uškrtit

Největším problémem jsou nebezpečné výrobky. Ve Valech to byly například dětské zimní bundy, které měly kapuci se šňůrkou na zatažení u krku. Na jedné z nich byly navíc i snadno sundatelné korálky.

„Dětské bundy by měly mít u krku zapínání na suchý zip. Šňůrkou se může dítě uškrtit. Stačí, aby se vyklonilo z kočárku. U korálku spočívá nebezpečí v tom, že jej děti mohou spolknout nebo vdechnout,“ vysvětlil ředitel Královéhradeckého a Pardubického inspektorátu ČOI Karel Nohejl.

Pro kontrolory bylo ale největším překvapením to, že ve Valech našli i padělky.
„Ve dvou stáncích jsme zabavili padělky méně známých značek, u kterých lidé ani nevědí, že se jedná o značkové zboží,“ informoval náš Deník Karel Nohejl.

Kontroly ČOI budou v předvánoční době pokračovat. Inspektoři se zaměří hlavně na stánky s dětskými hračkami a oblečením. „Ve stáncích už se naštěstí příliš neprodává elektronika. Ale nakupující by si měli dát pozor na nekvalitní vánoční osvětlení. U toho hrozí nebezpečí, že se vznítí,“ uvedl Karel Nohejl.

Lukáš Dubský, Tereza Harbichová