Naleznete zde atmosféru tradičních obyčejů provázejících zimní svátky na Vysočině od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. Ve vyhřátých roubených chaloupkách na návštěvníky čekají svátečně vyzdobené interiéry přibližující například podobu vánočních dárků pro děti z období před 100 až 120 lety, ale také různé způsoby zdobení vánočních stromečků.

Na poslední víkend trvání výstavy je připraven bohatý doprovodný program. „Každý, kdo si chce užít atmosféru vánočních svátků tak, jak je známe z obrázků Josefa Lady, by měl na Veselý Kopec zavítat zítra. Kromě ukázek malování skleněných ozdob, pečení obřadního pečiva a výroby perníku tlačeného do forem, si návštěvníci mohou zazpívat koledy se skupinou La Via z Přibyslavi. A v hospůdce Na Vejměnku, která je součástí muzea, ochutnat dobroty tradiční zabíjačky," dodává k pozvánce Ilona Vojancová, vedoucí správy SLS Vysočina.

Nedělní jarmark

Výstavu zakončí tuto neděli Předvánoční jarmark, na němž své výrobky představí osmdesát vybraných lidových výrobců z celé ČR. Nebudou mezi nimi chybět ani výrobci ocenění titulem Nositel tradice v oblasti tradičních řemesel. Zastoupeny budou různé druhy výrobků: skleněné a korálkové ozdoby, ozdoby z přírodnin, vyřezávané i jiné betlémy, keramika, majolika, ručně tkané textilie, modrotisk, kanafas, figurky ze šustí, užitné předměty ze dřeva, hračky a další.

S ohledem na možnosti je třeba počítat s tím, že v neděli bude, v závislosti na povětrnostních podmínkách, změněno na příjezdových komunikacích k Veselému Kopci dopravní značení. Průjezd Dřevíkovem a Svobodnými Hamry bude možný v jednom směru a to ze silnice číslo 37 (odbočit ve směru Svobodné Hamry - Dřevíkov ze silnice číslo 343 nebude možné). „Prosíme o pochopení a respektování pokynů pořadatelů i policie. Návštěvníkům také doporučujeme využít možnosti dopravy linkovým autobusem č. spoje 620750 směr Pardubice Hlinsko a zpět," radí Ilona Vojancová.