„Pasti“ na vozíčkáře najdete ve fotogalerii

Město se dosud nezbavilo bariér, jež silně znepříjemňují život lidí odkázaných na invalidní vozík.

Dlouze o tom může vyprávět Josef Ročák z Moravské ulice, který je na vozíku již deset let. Jeho pohled na věci, které zdravý člověk přehlédne, může být pro tvůrce investičních akcí užitečný.

Například jde o schody, jež spojují ulice Moravskou a Slezskou. Kdo po nich šel, vyzkoušel si nedobrovolně chůzi čápa. Pro lidský krok jsou totiž příliš široké. „Nevím, proč tam souběžně město nepostavilo pruh pro kočárky a vozíčkáře jako třeba na Kopanici. Úředník mi řekl, že je to příliš prudký svah. Schody jsou ale postaveny proti všem pravidlům. Kvůli nim musím objíždět celý blok a maminky se plahočí s kočárky po trávě, která už je vydřená na hlínu,“ říká Josef Ročák.

Místostarosta města Petr Řezníček předesílá, že jde o už dlouho diskutovanou věc. „Pás pro kočárky a vozíčkáře zde nelze vybudovat. To by byl skokanský můstek, a tím by si město dopředu řeklo o průšvih. Chápu, že je to nepříjemné, ale jiné řešení není,“ uvádí místostarosta.

Být vozíčkářem a vydat se třeba jen na kontrolu do nemocnice, je o nervy a vzhledem k hustému provozu jde jednomu i o život.

S vozíčkem je komplikované dojet i do areálu nemocnice

Ne všechny sjezdy z chodníků u nemocnice mají bezbariérový přístup na vozovku. Někde sice je, ale trasa končí vysokým obrubníkem. Vozíčkář Josef Ročák je vzhledem ke svému těžkému onemocnění v nemocnici často. „Musím jet po silnici. Mám blinkry, tak si najedu do středu vozovky, abych mohl odbočit vlevo do areálu nemocnice. Tím se přestupku nedopouštím, ale řidiči projíždějících aut to často nesou nelibě. Kdyby byly chodníky bez bariér, na silnici nepřekážím. Ale jinak to nelze. Vzhledem k hustotě provozu je taková cesta do nemocnice opravdu nebezpečná,“ říká Josef Ročák.

Místostarosta Petr Řezníček přislíbil, že se na tento problém osobně podívá a bude se snažit o jeho odstranění. „Každý podnět, který povede k nápravě takových problémů, samozřejmě vítáme. Ostatně díky podobnému postřehu je vytvořen bezbariérový přístup do budovy pošty na Resslově náměstí a do dalších objektů,“ říká Řezníček.

Vozíčkáři se potýkají i s dalšími překážkami, je pro ně problém i výtah v nemocnici. Couvat a zavřít jeho dveře najednou není možné.