Vodáci už jsou skoro přestěhováni. „Dostali jsme do užívání od města nový prostor, který se nachází hned naproti, v budově výměníkové stanice. Polepšíme si, protože v novém působišti je tepleji. Stará budova nešla vůbec vytápět,“ pochvaluje si změnu Petr Zitko, předseda vodáckého spolku Kačeři.

Odstranění letité dřevotřískové stavby by mohlo být symbolickým prvním krokem k předpokládanému zušlechtění této části chrudimského nábřeží. Problémem zůstává horkovod. Ten se táhne v délce stovek metrů nad terénem, od dosluhující klubovny směrem do chrudimského centra, a brání lidem v přístupu k řece.

KLUBOVNA VODÁKŮ půjde k zemi, roury horkovodu zatím zůstávají na povrchu.Zdroj: Deník/Marek NečinaNěkdo už si na bariéru zvykl, jiný ne: „U horkovodu rostou stromy, které ošklivé trubky zastiňují, takže je vlastně ani nevnímáme. Myslím, že k řece se dá sestoupit v jiných místech,“ uvedla například včera místní dvojice manželů na procházce.
„Trubky pod zemí by byly určitě lepší a pohled do těchto míst by byl oku milejší. Ale je dobré, že zmizí alespoň ta ošklivá budova. Ta je tady jenom pro ostudu,“ přemítá zase Chrudimačka Jana Čermáková.

PROSTOR PRO CYKLISTY
Kýžené zakopání trubek horkovodu však zřejmě stále není na pořadu dne, byť má město už několik let odloženy peníze na přípravu tohoto projektu. „Dokud nezazní jasné stanovisko ze strany Elektrárny Opatovice, tak se k tomu nechci vyjadřovat. Je to složitý problém a já nechci jeho vyřešení zbytečně ohrozit,“ říká teď chrudimský starosta Petr Řezníček.

Ohledně plánů na budoucí podobu území už byl starosta sdílnější. „Pokud se trubky dostanou pod zem, tak by na straně u řeky měla vzniknout cyklostezka, která by pod mostem překonala i vozovku městského komunikačního okruhu. Ve směru k ulici Na Ostrově by zase zmizely stávající křoviny a svodidla a vznikl by tady nový prostor pro podélné parkování,“ doplnil Petr Řezníček.

DEMOLICE VEDLE KINA
Vysloužilá klubovna Kačerů nebude jediným objektem, který v nejbližší době zmizí v Chrudimi z povrchu zemského. Stejný osud potká i z poloviny dříve ubouraný a celkově zdevastovaný domek v Lázeňské ulici naproti Regionálnímu muzeu a letnímu kinu. Dům svého času obývala i svérázná Chrudimačka Ivana Pešková, mezi lidmi přezdívaná „Kometa“. Na volné ploše by pak mohla v souladu s regulačním plánem města vyrůst jiná nemovitost. Proto zde zůstanou zachovány inženýrské sítě.
Město nechá zbourat i jednu nepotřebnou budovu ve dvoře městského úřadu v Pardubické ulici.