Příkladem může být aktuální úřední deska chrudimské radnice. Nabízí k prodeji starší počítače, záložní zdroje elektřiny, židle i lampy. Pod dokumentem je sice uvedené jméno zpracovatele, ale telefonický nebo e-mailový kontakt byste tu hledali marně. „Nevíme, jak ty věci vypadají, ani za jakých podmínek přichází v úvahu jejich případná prohlídka,“ konstatoval tajemník úřadu František Chmelík. Fotografie u seznamu nejsou, avšak ze stručných charakteristik i ze stokorunových cen je jasné, že nepůjde o žádné výstřelky techniky či nábytkového designu.

Avšak někdo by si možná poškozenou židli nebo nástěnnou lampu z jednací síně okresního soudu ještě rád opravil. Takhle ale své pátrání nejspíš vzdá.

V odpovědi na telefonický dotaz to uznala i předsedkyně okresního soudu Soňa Soukupová. „Napříště se na soudu domluvíme, aby byl na seznamu kontakt na odpovědného pracovníka,“ přislíbila včera.

MNOHO ÚSILÍ PRO NIC
Obtížnost dohledávání zpřesňujících údajů potvrzuje i ředitelka Mama klubu Chrudim Soňa Tomková. „Před několika lety jsme si takto pořizovali nějaké vybavení od soukromé firmy. Tam jsme ale dopředu věděli, že jde o výrobce a prodejce designového nábytku, takže šlo předpokládat, že taková firma nám nepřenechá dvacet let starý šunt, který se co nevidět rozpadne. Úřední desky obecních úřadů ale neprohlížím, protože výsledek takového hledání obvykle nestojí za vynaloženou námahu,“ uvedla.

LEPŠÍ KUSY PRO ŠKOLY
Narazit na pěknou a dosud funkční věc je tedy spíše dílem štěstěny. Městské a obecní úřady obvykle takové předměty věnují v první řadě například školám nebo dalším svým příspěvkovým organizacím.

I tady ale někdy platí staré české přísloví „líná huba, holé neštěstí“. „Když jsme na radnici kdysi likvidovali staré koberce, tak jakási paní přišla s tím, že by si jeden vzala pod domácí zahradní bazén. Protože šlo o předmět určený k likvidaci, milerádi jsme jí vyhověli. Jiný muž zase zpozoroval, že chrastecká základní škola likviduje několik rolí linolea. Tak jsem ho odkázala na paní ředitelku a k rychlé domluvě došlo i v tomto případě," potvrdila chrastecká starostka Martina Lacmanová.