Přesně 146 dýchacích přístrojů v hodnotě 27 milionů korun zůstává v Pardubickém kraji. V minulých vlnách pandemie koronaviru totiž značně pomohly zdravotníkům v péči o nemocné. „V jeden moment jsme měli těchto přístrojů dokonce nedostatek. Spoustě lidem pomohly překlenout tu dobu, kdy by se za jiných okolností museli dávno intubovat,“ vysvětlila Kateřina D., zdravotní sestra jedné z nemocnic Pardubického kraje.

Právě tyto přístroje, které umožňují vysokoprůtokovou aplikaci kyslíku (HFNO – high flow nasal oxygenation), mají tu výhodu, že pacient může zůstat zcela při vědomí. Na rozdíl od umělé plicní ventilace tak není nutné uvedení do umělého spánku. „Přístroje byly velkou nadějí pro pacienty, jejichž plíce se díky nim zvládly zregenerovat tak, že často nepotřebovaly umělou plicní ventilaci,“ dodala.

Právě pro případnou další koronavirovou vlnu tyto přístroje stále zůstávají v Pardubickém kraji. „Zápůjční lhůtu přístrojů využijeme v plném rozsahu. Pro případ další vlny koronaviru chceme mít tyto přístroje okamžitě k dispozici. U nás v kraji byla letos na jaře situace opravdu kritická a přístroje jsme využili fakticky všechny. Dnes máme již pouze jednotky lidí na infekčních lůžkách s covidem, ale na jaře jich tu bylo až 540, což je vzhledem k tomu, že nemáme fakultní nemocnici, opravdu vysoké číslo,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Ze skladu hmotných rezerv mají unikat chemikálie
Nafta ze skladu hmotných rezerv se dostala do potoka, pozor na studně

Hejtman Pardubického kraje zároveň přiznal, že vzájemná komunikace mezi krajem a Správou státních hmotných rezerv prošla v posledních měsících zatěžkávací zkouškou, která byla navíc umocněna havárii skladu Správy hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Vzájemnou spolupráci si však hejtman kraje pochvaluje. „Vnímám ve správě hmotných rezerv důležitého partnera a musím ocenit i přístup pana předsedy Pavla Švagra. Pandemie koronaviru, ale i loňská havárie u Heřmanova Městce, nám ukázala, že je potřeba být připraven na jakoukoliv situaci a často činit rychlá rozhodnutí. Jsem proto rád, že v takových krajních případech můžeme na správu hmotných rezerv spoléhat,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Nákup dýchacích přístrojů pochválil také předseda Správy hmotných rezerv, podle kterého byl tento krok velmi dobrý. „Přístroje mohou navíc sloužit nejen během pandemie, ale i v běžném provozu nemocnice,“ dodal Pavel Švagr.