„Přijeli jsme s partnerkou na Seč na kole z Pardubic. Když jsme viděli tolik těchto pejsků pohromadě, říkali jsme si, že to není náhoda, ale osud. Už nějakou dobu hovoříme o tom, že bychom si rádi pořídili čínského chocholatého psa. Líbí se nám kontrast nahé kůže po těle a dlouhé čupřiny,“ nastínil Lukáš, který využil příležitosti získat pár základních rad od zkušených chovatelů.

Holá kůže bez srsti

Sešlo se jich hodně a pořadatelé tak dohromady napočítali 47 psů. Kromě zmíněných čínských chocholatých se po břehu nádrže proháněla i jiná plemena, ale pro všechny bylo jedno společné - holá kůže bez srsti.

Ta se může na slunci snadno spálit, a tak je majitelé mažou ochrannými krémy. „Ano, je namazaný jako všichni pejsci tady, to by se nedalo,“ potvrdila majitelka černého fešáka, jehož drobné tělo se otřásalo jako v zimnici.

Domácí hádka. Ilustrační foto
Drsný rozchod v Chrudimi. Stěhoval se od přítelkyně, zavolal si na pomoc policii

„Klepe se, ale není to z jízdy na paddleboardu, tu už absolvoval. Je mu zima, protože voda je opravdu velmi chladná,“ dodala žena s tím, že chvilka dovádění na břehu pejska zaručeně zahřeje. A to se taky potvrdilo, protože naháči jsou vůči sobě velice přátelští, rádi si spolu hrají a běhají.

I love naked – Procházky bezsrstých plemen psů dělají platformu pro milovníky netradiční krásy naháčů. Vytváří prostředí, kde mohou majitelé těchto plemen sdílet své zkušenosti. A budoucí majitelé mají možnost poznat psí naháče „na vlastní kůži“. Takovou příležitost ocení hlavně alergici, kteří zde mohou otestovat reakci svého organismu na dotek a sliny bezsrstých psů. Není totiž univerzálním pravidlem, že psí naháči jsou vhodnými psími parťáky pro všechny alergiky. Procházky bezsrstých plemen psů se konají pravidelně již od roku 2018. V roce 2020 se jim podařil rekord „Nejvíce psů bezsrstých plemen na jednom místě“, který je zapsán Agenturou Dobrý den do České knihy rekordů.

Odpolední program byl spíše pro jejich majitele. „Byla jím nejen velice milá, ale také nesmírně užitečná přednáška Kateřiny Šponarové, která poučila nejen o resuscitaci,“ řekla hlavní pořadatelka Renata Horová z organizace I love naked - Procházky bezsrstých plemen psů.

Na jednom místě se v Autokempu Seč sešlo sedmačtyřicet bezsrstých psů.Na jednom místě se v Autokempu Seč sešlo sedmačtyřicet bezsrstých psů.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Sobotní podvečer patřil rozdělování cen, včetně titulu Psí kapitán paddleboardu. „Na víkend psích naháčů přijely rodiny až z Karlových Varů, Jáchymova nebo Českého Těšína, pro které byla připravena také malá pozornost. Díky štědrým sponzorům dostal každý účastník dárečky a ochutnávky krmiv,“ doplnila Horová.

Večerní program pokračoval tombolou, která vynesla necelých pět tisíc korun. Tyto peníze poslal spolek I love naked jako obvykle organizaci Psí senioři v nouzi.