Na prosečském náměstí už v sobotu odpoledne stojí na 60 motocyklů a vozů, které brázdily po cestách v dobách našich otců a praotců. Každý šofér po příjezdu odevzdává mapku s několika razítky, která dokládá, že svědomitě projel celou trasu z Nových Hradů do Proseče a navštívil všechny kontrolní body. Výměnou dostává věcné dárky na památku.

„Letos je to rekord v účasti. Snažíme se jít spíš cestou kvality, než kvantity. Přihlásit se mohli pouze ti, jejichž auto bylo vyrobeno před rokem 1955. Proto je sice účast poměrně malá, ale za to přijelo plno kvalitních strojů," pochvaluje si jeden z pořadatelů Martin Klinský.

Až sedmdesátikilometrovou rychlostí se může prohánět po cestách Jiří Bulíček z Hradce Králové ve své dvanáctiválcové Tatře faeton vyrobené v roce 1928.

„Často se jedeme projet a vždy je to požitek. Je to úplně něco jiného, než řídit moderní auto," říká Jiří Bulíček. Doma v garáži na něj přitom čeká ještě jeden veterán a „civilní" vůz. „Tuhle Tatru jsem koupil před devatenácti lety. Původní vlastník ji asi chtěl opravit, ale došly mu síly. Dal jsem ji do kupy sám," dodává majitel z Hradce Králové.