Na každý pád je teď potřeba vypravit se s košíkem do terénu do vyšších nadmořských poloh.

Hlinecký amatérský mykolog Jiří Laštůvka zvaný „Kudláček" se vydal do lesů i v minulém týdnu, kdy se Hlineckem prohnaly první sněhové přeháňky. „V chumelenici, dešti a krupici jsem chodil a sbíral houby na výstavu do Hradce Králové. Moc jich nebylo, přesto se našlo několik krásných kousků. Kdyby bylo více času, druhů by pravděpodobně ještě přibylo," shrnul Jiří Laštůvka své dojmy z lesa.

HROZÍ DLOUHÉ ZVRACENÍ

Hřib satan

Svoje houbařské nálezy si Jiří Laštůvka prakticky pokaždé dokumentuje, takže jeho webový „Kudlův fotoatlas hub" už zahrnuje mnoho stovek druhů. Zářijový hřib satan (Boletus satanas) byl ovšem první houbou svého druhu, kterou se mu podařilo zdokumentovat přímo v chrudimském okrese.

Čerstvou zkušenost hlineckého houbaře doplňují i předešlé poznatky chrudimského mykologa Václava Kobery. „Hřib satan je tu poměrně vzácný, ale co vím, tak jeho nález před časem ohlásila žena, která na něj narazila v heřmanoměsteckém parku Bažantnice. Zaznamenán již byl i jeho nález v chrudimském Městském parku," dodal Václav Kobera.

Houbaři by si měli dávat na satana dobrý pozor, neboť jej lze při troše nepozornosti zaměnit například za hřib kovář nebo za hřib koloděj. Satan však po požití byť jen malého kousku vyvolává mnohahodinové neutišitelné zvracení.