"V těchto oblastech nelze vyloučit ojedinělý výskyt extrémně silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 60 mm, velkými kroupami a nárazy větru kolem 100 km/h," uvedli meteorologové na svých stránkách v poledne, kdy předcházející výstrahu aktualizovali a právě pro náš region zvýšili. 

Toto varování před extrémními bouřkami se týká jen úzkého pásu napříč republikou, ale do kterého spadá právě celý Pardubický a jihovýchodní polovina Královéhradeckého kraje.

Výstraha meteorologů před extrémními bouřkamiVýstraha meteorologů před extrémními bouřkamiZdroj: ČHMÚ

Největší riziko těchto prudkých bouřek je mezi 15. a 23. hodinou. "Zvyšujeme stupeň nebezpečí u bouřek v jižních a východních Čechách a na Vysočině na extrémní," dodali meteorologové. 

K výstraze se přidali i hasiči. "Ojediněle se vyskytnou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 50 mm, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h. Lokálně pak očekávejte přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují i blesky," varovala mluvčí pardubických krajských záchranářů Vendula Horáková.