Víte však, že nárazové pití alkoholu vyvolává tzv. akutní alkoholický průjem? Většinou netrvá déle než jeden den, ale právě Nový rok může být dnem, kdy akutní průjem přichází velmi nevhod, už jenom kvůli dalším nežádoucím účinkům způsobeným novoroční oslavou.

Průjem může vyvolat i nadměrné pití piva.

Průjem neprospívá organismu, protože zhoršuje vstřebávání živin a odvádí z těla minerální látky a především vodu. Základní podmínkou k zvládnutí řídkých stolic je dietní a pitný režim.

Dalším krokem je potlačení nekomplikovaného průjmu volně prodejnými protiprůjmovými léky, které jsou šetrné k zažívacímu traktu. Moderní léky regulují pohyblivost střeva, které má tak více času na absorbování vody a živin z řídkého střevního obsahu.

Léčivá látka loperamid (obsažená například v léku Imodium) zklidňuje pohyb střeva, snižuje tekutost a nutkání na stolici. Imodium Plus zmírňuje příznaky spojené s průjmem, zejména nadýmání a křeče.

Neléčený nekomplikovaný akutní průjem trvá obvykle dva až tři dny, přičemž moderní léky jej dokážou zastavit do dvou hodin.

(vab)