„V prvním dílu se přeneseme do období kolem roku 1900, kdy na zámku pobýval kníže Auersperg se svojí chotí. Věnovat se budeme historii slatiňanského objektu i lásce knížete ke koním,“ uvádí dramaturg pořadu Václav Žmolík. Druhý díl je pak věnovaný dostihovému jezdci Rudolfu Poplerovi a především osobnosti Františka Bílka, který stál u zrodu věhlasného hippologického muzea,“ dodává Žmolík.

Práci na zámku si pochvaluje režisérAntonín Vomáčka. „Kastelán Jaroslav Havlíček nám vychází neuvěřitelně vstříc. Musím ocenit nejen jeho znalosti a pochopení pro potřeby televizního štábu, ale také jeho nevídanou laskavost,“ dodává režisér.

To už ale na scénu v zámecké knihovně vchází herečka Nela Boudová. Rychle se vžívá se do role kněžny, ve které před knížetem se štiplavou podezíravostí komentuje existenci tajného vchodu do místnosti. V pořadu účinkují i herci David Prachař nebo Jan Čenský. Autorem scénáře ke slatiňanským dílům je Jiří Traxler, který si také „střihnul“ roličku knížecího sloužícího. „Zámek mne uchvátil už na obhlídce v létě,“ dodává Traxler.