„Nezbude nic jiného, než to respektovat," říká xx xx z hlinecké restaurace Oflenda. Do této provozovny chodí více kuřáků, proto majitelé investovali značné finanční prostředky do koupě kvalitního odsávání cigaretového kouře. Díky tomu na Oflendě „začouzeno" není. „Zda nám klesne počet hostů? To si opravdu netroufám odhadnout, čas to ukáže," dodává xx xx.

Bez výjimek

Majitel hospůdky Pod Drnem v Hoješíně u Seče Jiří Havlíček s radikálním omezením kouření plně souhlasí.

„Ale mělo by platit celoplošně. Pokud se objeví nějaká výjimka, přinese to různé spekulace o konkurenčních výhodách," míní Havlíček. Má ještě jednu výhradu k návrhu zákona o zákazu kouření v restauracích: „Každý kuřák by si měl nést odpovědnost sám za sebe. Takže pokud přiletí pokuta, měl by ji zaplatit on a nikoliv provozovatel restaurace."

Na čerstvý vzduch

Jaké budou plesy a taneční zábavy bez cigaretového kouře? Sbor dobrovolných hasičů v Topoli omezil kouření na svých plesech už před lety. Velitel Libor Pilař, ač kuřák, byl jedním z navrhovatelů radikálního omezení.

„Myslím, že je to správné, zakouřený taneční sál vadí každému. Měli jsme vyhrazená místa pro kuřáky chodbu, venkovní prostor a někdy i výčep. Teď prostě lidi budou chodit na čerstvý vzduch," usmívá se Libor Pilař.

Kamarádi čekají

V Mladoňovicích mají obecní hospůdku v místní části Pohled. Pokus o nekuřácký výčep se v minulosti neosvědčil, hosté si na něj nemohli zvyknout. Noví provozovatelé vrátili vše do starých kolejí s tím, že prostor pro nekuřáky je v přilehlém salonku a v prvním patře, kde se nachází velký taneční sál.

„Já osobně bych zákaz podpořila, vůbec nemám ráda cigaretový kouř. Ale na druhou stranu chápu, že to může být pro mnoho lidí problém, protože přijdou o relaxaci u piva s cigaretou. Zpočátku to může vést k poklesu návštěvnosti restaurací, avšak myslím, že si časem lidé zvyknou. U nás je to především o posezení s přáteli, se sousedy. Kuřák si řekne: já do hospody nejdu, když si nemůžu zapálit. Ale potom ho napadne: vždyť tam na mě čeká Franta a ostatní chlapi! A půjde," říká starostka Mladoňovic Ivana Blehová.

ANKETA: Vítáte zákaz kouření v restauracích?

Dana Jandusová, Chrudim, 61 let, nekuřačka

Zákaz vítám. I když zase dvakrát často do hospody nechodíme, proč by vám měli ostatní kouřit pod nos, ať si zapálí venku. Proč mám třeba při jídle čuchat dým. Dříve jsem sice kouřila, ale už před deseti lety jsem s tím přestala.

Miloš Havelka, Chrudim, 44 let, kuřák

Je to hnus. Hospody budou vybílené. Já si nedovedu představit pivo bez cigára.Ať si nekuřáci chodí jinam. Pro mě to bude znamenat, že přestanu chodit do hospody a raději si koupím pivo domů, kde si také můžu zapálit.

Ludmila Holcmannová, Chrudim, 65 let, nekuřačka

Zákaz vítám. Do restaurací chodím už velmi málo, ale kouření mi vadí všude ať si lidi ničí svoje zdraví, ale vadí mi, že všude odhazují nedopalky. To by třeba Němec neudělal, měli jsme tu dva na návštěvě a hned hledali koš.

František Dušek, Slatiňany, 37 let, kuřák

Zákaz rozhodně nevítám. Do hospody si docela rád zajdu, ale určitě nepřestanu s kouřením. Zákon je zákon, tak se mu budu muset přizpůsobit a chodit si zapálit ven, ale pořádně mě to štve.

Ptal se: Lukáš Vaníček