Redaktory Chrudimského deníku přívětivě přivítal starosta Pavel Ondra, bývalý ředitel školy s kultivovaným projevem, krounský rodák a patriot. První otázka, na kterou odpověděl, byla „jaký je život ve vaší obci?“. „Nejsme jen Krouna, ale i Odřiš, i Čachnov s Rudou, i Rychnov, i Františky. Každá z těchto částí má svá specifika a své potřeby. Život je takový, jaký si sami vytváříme. Na vesnicích lidé zpravidla nedostávají nic bez vlastní opravdové práce a bez vlastního úsilí. Vše jen v rámci možného malého rozpočtu, který je velmi nespravedlivě státem určen, a to s diskriminací malých obcí a s velkou štědrostí k městům. Je to stav, proti kterému neumím bojovat. Naše obce jsou rozptýleny na pětatřiceti kilometrech čtverečních – máme jeden z největších katastrů v kraji! Nadmořská výška činí až 710 metrů nad mořem. To vše přináší značné starosti a definuje život u nás. Myslím si, že většina našich občanů je vcelku spokojená,“ míní Pavel Ondra, který usedl do starostenského křesla v roce 2002.

Letošní rok je v Krouně jubilejní hned ze tří důvodů. Obec si připomíná 660 let od první písemné zmínky, padesát let už děti chodí do „nové“ školy. Sto dvacet pět let už pracují v obci členové Sboru dobrovolných hasičů.

Starosta Ondra již předeslal, že jsou podle jeho mínění lidé se životem v obci vcelku spokojeni. Je si ale vědom problémů, bez kterých se život neobejde. „Problémů je stále dost. Obec je jako nemovitost. Když chcete, nacházíte problémy na každém kroku. A nebo naopak nevidíte žádný a jste spokojení. Problémy u nás vidíme a mohu říci, že jich je na několik volebních období. Všechny jsou však mapovány a jsou připravovány návrhy řešení,“ vysvětluje starosta.

O tom, co se v minulých letech povedlo a nepovedlo, budeme informovat v dalších dnech.