Kromě prací na nové fasádě se teď v plášti budovy opravují i venkovní okna a dveře, zatímco uvnitř pokračuje přeměna několika zámeckých místností na prostory nového návštěvnického centra.

„Prohlídky začnou 1. května a sezóna se bude odehrávat zčásti pod lešením. Návštěvnické centrum už ale bude tou dobou hotové,“ říká kastelán Jaroslav Bušta.

V rámci více než stomilionového projektu teď mají napilno i stavbaři v parku, na něž čeká například instalace altánů a hřiště. Probíhají též opravy plotů a cest, vznikají cesty nové a hotové jsou výkopy s inženýrskými sítěmi. Na zprovoznění čeká nový vodovod, který zajistí vzácným keřům i dřevinám dostatek životodárné vláhy. Současně je dlážděna plocha u zámku a nové dlažby se dočkají rovněž prostory před blízkým hřebčínem. „Čeká nás také výsadba chybějících stromů, při níž se musíme vypořádat i s následky kůrovcové kalamity. Kvůli té bylo nakonec vykáceno o třetinu víc stromů, než jsme původně zamýšleli,“ pokračuje kastelán.

Kvůli opravám bude v sezóně veřejnosti přístupná jen část zámecké budovy. „Dostupná bude hlavní expozice a za dobrého počasí i zámecká věž. Později počítáme i se speciálními stavebně – historickými prohlídkami sklepů a půd, kam jinak návštěvníky nevodíme,“ upřesnil kastelán. Park se podle jeho slov návštěvníkům naplno otevře až v příštím roce.

V zámku se ani letos nebudou konat žádné svatební obřady, což se spolu s nižší návštěvností promítne i do výše tamějších tržeb.