"Hodně se o tom mluví. Nechápu, proč se má autobusová zastávka v Čáslavské ulici nově jmenovat Dětský domov. Myslím, že dost lidí ani neví, kde dětský domov v Chrudimi je. Nebo zavedený název Pivovar se mění na S. K. Neumanna, proč? A tak bych mohla pokračovat. Já vím, že si lidi zvyknou, ale tohle mi připadá, že se nějaký úředník hodně nudil," postěžovala si Chrudimačka Jana, která městskou dopravu využívá často při cestách na nákupy nebo k lékařům. Podobného názoru jsou Chrudimáci diskutující na Facebooku. "Nechápu proč. To se zas někdo nudil a přišel na to, jak lidem trochu zkomplikovat život," napsala v debatě Věra a k jejímu názoru se postupně přidali další.

Důvodem je přehlednost

Kdo tedy rozhodl o nových názvech? "S novým jízdním řádem dostane desítka chrudimských zastávek nové jméno, důvodem přejmenování je úprava na příměstských linkách. Názvy musí být kvůli vyhledávání spojení jednotné pro všechny linky, které v takových stanicích zastavují, aby cestující vyhledávali podle jednoho a unikátního jména zastávky a systém byl přehledný. S názvy zastávek na městských linkách se tedy přizpůsobíme změnám, které vyvolal kraj," řekl Deníku mluvčí firmy Arriva Transport Česká republika Jan Holub.

Zkušenosti s elektrobusy už mají například v Kutné Hoře, Trutnově nebo Hradci Králové.
Chrudim možná budou brzy brázdit elektrobusy. V plánu je i školní autobus

Avšak Pardubický kraj tvrdí ústy svého mluvčího Dominika Bartáka něco jiného. "Na odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu se dopisem obrátil vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Chrudim s žádostí o provedení změn názvu vybraných autobusových zastávek. Tato změna byla dle předmětného dopisu v souladu s usnesením dopravní komise při Radě města Chrudim. Původní názvy zastávek podle informace z dopisu již neodpovídají skutečnosti nebo jsou zavádějící," informoval Barták.

"Mne osobně některé nové názvy neuchvátily, například Průmyslová I a Průmyslová II, to se bude plést, jedna zastávka měla zůstat jako Transporta. Ale když to komise chce, ať je po jejím," poznamenal chrudimský starosta František Pilný.

Nový jízdní řád i jména zastávek začnou platit v neděli 11. prosince.Nový jízdní řád i jména zastávek začnou platit v neděli 11. prosince.Zdroj: Město Chrudim

Nový jízdní řád městské hromadné dopravy, která se v Chrudimi už delší dobu nazývá městskou autobusovou dopravou (MAD) začne platit v neděli 11. prosince. V tento den už budou zastávky přejmenované. Třeba Chrudim, žel. stanice ponese název Chrudim, Dopravní terminál. Zastávka Chrudim, stadion se mění na Chrudim, sportovní areály. A přejmenováno je dalších osm stanovišť MAD.

Cena jízdenek zůstane stejná

Co se týče provozu od nového roku, Arriva s městem jedná a podle slov mluvčího Jana Holuba je připravena dodatek ke smlouvě podepsat. Na otázku Deníku, zda dopravce plánuje v prodlouženém období nasadit elektrobusy nebo vodíkové autobusy, Holub odpověděl, že to není předmětem dodatku smlouvy.

Firma Arriva Východní Čechy má smlouvu s městem uzavřenou do konce letošního roku. Do nového výběrového řízení se nepřihlásila.
Bude dál jezdit MHD v Chrudimi? Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil

Je nasnadě se domnívat, že s ohledem na zdražování a inflaci stoupne i cena jízdenek. "To určuje objednavatel dopravy, Arriva o její výši nerozhoduje. Aktuálně ale nemáme informace, že by mělo se změnou jízdního řádu nebo od nového roku dojít k úpravám cen jízdenek," prohlásil Holub.

Vedení města tvrdí, že zvedání cen není na pořadu dne. "Mohu ujistit, že jízdné zdražovat nebudeme. Co se týče stávající smlouvy s Arrivou, která pochází z roku 2012, bude prodloužena do poloviny roku 2024. Není v ní zmínka o elektrobusech nebo vodíkových autobusech, ale v novém výběrovém řízení budeme mít podmínku provozu ekologických autobusů," uvedl Pilný.