Pro chrudimského sociálního demokrata Jana Chvojku znamenaly volby jeho osobní úspěch. Dvaatřicetiletého právníka katapultovaly hlasy voličů ze šestého místa kandidátky až na výsledné druhé místo a zajistily mu další pobyt ve sněmovně.

„Jsem rád, že lidé kroužkováním ocenili moji dosavadní práci. V minulých volbách jsem byl zvolen poslancem dosti překvapivě a dnešní podpora je pro mě důkazem toho, že voliči ani s odstupem času nepovažovali svůj hlas za vyhozený," říká Jan Chvojka.

Nešťastný vývoj

Přes dosažený osobní zisk ale poslanec neskrývá, že celkový volební výsledek ČSSD pro něj byl spíše zklamáním. Radost nemá ani z nynějšího štěpení strany na dva nesmiřitelné tábory. „Považuji to za nešťastný vývoj a předsedu Bohuslava Sobotku považuji nadále za legitimního předsedu strany. Myslím, že místo toho, abychom právě nyní řešili nějaké personální změny uvnitř ČSSD, bychom se raději měli soustředit na sestavení nějaké rozumné vlády," pokračuje Jan Chvojka.

Hašek bez podpory

Stejně to prý vidí i místostarostové města Miroslav Tejkl a Jaroslav Trávníček (oba ČSSD), většina dalších straníků i jiných voličů. „Nezaznamenal jsem ani jednu zprávu či telefonát od kohokoliv, kdo by byl na straně pana Haška. Naopak, už v pondělí mi volalo několik lidí a všichni se ptali, co blázníme. Přejí si, aby strana zůstala jednotná a podpořila Bohuslava Sobotku v roli příštího premiéra. Tento názor proto také představím na poslaneckém klubu ČSSD," dodal Jan Chvojka.