O budoucnosti porodnice ve Svitavách jednali v pátek. Tam na gynekologicko-porodnickém oddělení dalo výpovědi z přesčasů téměř 80 procent lékařů. "Jestli svitavská porodnice padne, bude to obrovská škoda. Teď se tam vše zlepšilo, mají rautové snídaně a krásné vybavení," řekla ráno Alena Bártová ze Svitavska.

A v pátek odpoledne bylo jasno: V sobotu 25. listopadu ve 12.00 pozastaví svitavská porodnice příjem rodiček. Jenže uběhlo pár hodín a tamní lékaři vzali výpovědi zpět.

O tom píšeme zde:

Porodnice ve Svitavách prošla výraznou proměnou.
Zavíračka svitavské porodnice se nekoná. Lékaři stáhli výpovědi

Podobného kroku se obávají i ženy, které rodily v Chrudimi. Mnohé zde oceňují prostředí i personál, jezdí sem rodit i maminky z Pardubic.

"Gynekologicko-porodnické oddělení v Chrudimi je v Pardubickém kraji vyhlášené, byla by škoda, kdyby zrovna toto mělo být zavřeno, ačkoli samozřejmě všechna oddělení jsou potřebná. Rodila jsem tam dvakrát, pokaždé císařem, lékaři i sestry byli ochotní, milí, a to i v nočních hodinách. Doufám, že se celá situace ohledně zdravotnictví nějak vyřeší," napsala do facebookové diskuze Deníku Andrea Navrátilová.

Prohlášení porodnického oddělení najdete ZDE

"Chrudimská porodnice je nejlepší. S porodnici, novorozeneckým a gynekologií jsem byla moc spokojená. Třikrát jsem tam rodila a nikdy bych nepochybovala o tom, zda má jet jinam. Skvělý personál a prostředí. A co se týče chrudimského ARO, lékaři a sestry jsou tam ochotní a příjemní. Zaslouží si odměny a ne přesčasy a výpovědi," zdůraznila Alena Vacková.

Krajská nemocnice Pardubice. Ilustrační foto.
Krize v nemocnicích. Chrudim kvůli výpovědím lékařů z přesčasů zavře porodnici

V šoku z případného uzavření chrudimské porodnice jsou nejen budoucí maminky, ale obavy panují i v personálu porodnicko-gynekologického oddělení. "Oficiálně nic nevíme, ale věřím, že pokud k tomu dojde, půjde jen o dočasné a nikoliv trvalé přerušení provozu," řekla jedna z tamních zdravotních sester.

V Chrudimské nemocnici dala výpověď z dohod více než čtvrtina lékařů ve službách. Nejhorší personální situace je na oddělení ARO, kde lékaři nebudou schopni zajistit směnný provoz. To se následně promítne do provozu chirurgie a gynekologie včetně porodnice. Je to logické - třeba císařský řez se bez anesteziologa neprovede.

Aktuální počty výpovědí:

Aktuální počty výpovědí, 21.11. v 16 hodinAktuální počty výpovědí, 21.11. v 16 hodinZdroj: Deník

V pondělí vedení krajských nemocnic vydá další informace. Pravděpodobně se tam objeví i zpráva o zastavení příjmu rodiček k 1. prosinci, ale to nelze předjímat s ohledem na pokračující jednání.

Situace v chrudimské porodnici připomíná podobné pocity zmaru při loňském uzavření zdejší lůžkové interny. Sestřičky tehdy natočily dojemné video. 

Ilustrační foto
Chrudimská lůžka na interně osiřela. Sestřičky natočily dojemné video

Zástupci Nemocnice Pardubického kraje a Pardubického kraje v pátek na ministerstvu zdravotnictví jednali o novele zákoníku práce. Cílem setkání s řediteli legislativních odborů ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí bylo upozornit na problémy, s nimiž se v důsledku aktuální i připravované podoby zákoníku práce budou potýkat zejména malé nemocnice. Účastníci schůzky se domluvili na vzájemné spolupráci při pokračování legislativního procesu novelizace zákoníku práce. Novela je v současné době v Poslanecké sněmovně, legislativní proces však bude podle všeho pokračovat i po 1. lednu, kdy by měla vstoupit v platnost nová úprava.

„Budeme se snažit, aby zákon myslel i na malé nemocnice. Zástupci ministerstva naše připomínky vyslechli, v řadě věcí nám dali za pravdu a přislíbili, že pro další připravovanou legislativní úpravu zákoníku práce s námi budou počítat jako s jedním z partnerů,“ uvedla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví.