„Loňskou návštěvu princezny Anny bych označil za událost století. Nedá se čekat, že se brzy zopakuje. Ale už dnes je zřejmé, že velmi přispěla ke zvýšení společenské prestiže dostihu,“ uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Letos se očekává příjezd řady velvyslanců z Velké Británie, Filipín, Slovenska, Kanady, USA, Jihoafrické republiky či Kazachstánu…

Dostihový svátek i tento rok uzavírá městské slavnosti. V sobotu na zámku bude vzdán hold Vilému z Pernštejna, který měl velkou zásluhu na rozkvětu Pardubic. Nedělní 118. Velkou pardubickou České pojišťovny předznamená tradiční ohňostroj.

Obhajuje Sixteen

V listině vítězů je od roku 1874 celkem zapsáno 87 koní a 77 jezdců, kteří dokázali triumfovat. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, jenž zvítězil čtyřikrát. „Stejný počet prvenství mohl mít i Korok s žokejem Chaloupkou, ale v pohnutém roce 1968 se Velká nekonala, a tak o tuto poctu přišel,“ sdělil předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Loni v nejslavnějším dostihu uspěla sedmiletá klisna Sixteen v sedle s žokejem Dušanem Andrésem, která proběhla cílem s náskokem sedmi délek před největším favoritem Decent Fellowem, jehož sedlal žokej Tomáš Hurt.

Vítězům posledních dvou ročníků se i letos dávají největší šance na prvenství. Bělka Sixteen a ryzák Decent Fellow podobně jako další svěřenci trenéra Josefa Váni budí respekt. Momentálně ovšem prokazuje nejlepší výkonnost Juventus. Z dalších českých koní mohou pomýšlet na prvenství především bělouš Amant Gris či ryzák Numero Due, a pokud půjde na start, i Moning Let.

Váňa o šestý triumf

V sedle Juventuse bude Josef Váňa. Legenda Velké pardubické bude usilovat o šestý triumf. Rekordman v počtu vítězství dosud vyhrál čtyřikrát se Železníkem a jednou s Vronskym. Váňa je i čtyřnásobným vítězem na postu trenéra. Z pozice jezdce dosáhl čtyřikrát na vítězství Václav Chaloupka, stejně jako německý žokej Peter Gehm, který jako jediný vyhrál čtyřikrát v řadě.

Z trenérů je nejúspěšnějším Čestmír Olehla, jehož svěřenci zvítězili celkem šestkrát (čtyřikrát Železník a dvakrát Registana), pěti úspěchy se může chlubit František Holčák (Valentino, Libentína, Rigoletto, Erudit a Maskul).

Pro letošní 118. ročník se kvalifikovalo 22 českých koní, další tři Áres, Ascot (Polsko) a Grup mohou být ještě dohlášeni. Totéž platí i pro zahraniční účastníky, kteří se mohou zaregistrovat nejpozději 2. října, tedy den před uzavřením startovní listiny.

Někteří z kvalifikovaných koní se však závodu nezúčastní. Čtrnáctiletý veterán a dvojnásobný vítěz Velké pardubické Maskul odešel na zasloužený odpočinek. Maskul drží i časový rekord dostihu, který v roce 2005 absolvoval v čase 9:11,25 minuty. Startovat nebude ani Retriever, jemuž se obnovilo zranění. Podobně dopadl Luxor a otazník se vznáší nad účastí Moning Leta a Harry the Beavera.

Velkou nepoběží ani jeden ze dvou přihlášených slovenských koní. High Tech Made v poklidu absolvoval srpnovou kvalifikaci, jenže se v tréninku zranil a musel být utracen. Smutný osud potkal i jeho stájového kolegu Slicka.

Ozdobou ostrované

Jezdecké obsazení koní je zahaleno tajemstvím. Jisté je pouze to, že žokej Váňa bude v sedle Juventuse a žokej Bartoš povede Sixteen; žokej Stromský osedlá Amanta Grise, partnerem Numero Due bude zřejmě Luboš Urbánek, Profila povede Jan Rája, a pokud poběží Moning Let, měl by ho vést žokej Faltejsek.

Ze zahraničních koní by mohli být na startu: A New Story, Heads on the Groung, loni čtvrtý Ivoire de Beaulieu, dále Lydon House, Moscow Maui či sedmý z Grand National Nadover Wolf Creek anebo Wonderkid.

Nedostaví se zástupce Francie. Z italských koní jsou výborní Sergente Garcia, Fatal Mac a Don de Matha. Italové v Pardubicích nestartovali od druhé světové války, přitom Rugiero Spano začátkem třicátých let Velkou pardubickou dvakrát vyhrál.