„My jsme původně i počítali s tím, že na kamínky někdo něco drobného namaluje, ale tohle už je přes čáru,“ řekla vedoucí Turistického a informačního centra v Hlinsku Petra Plísková.

Kamínkovníky mají v patronaci místní základní školy. V úvahu připadá, že se vulgární náčrt z balvanu odstraní i s obrázky, které žáci namalovali. „V současné době to řešíme, ale tohle nás nesmí odradit,“ poznamenala Plísková.

Pachatel je neznámý, na oddychových trasách nejsou žádné fotopasti nebo kamery. Je možné, že bude sprejer časem náhodně polapen, jako se to ostatně stalo na místní Pohádkové stezce, kde jeho předchůdce počmáral odpočívadla a svůj „výtvarný talent“ rozvíjel po Hlinsku dál až do té doby, než byl usvědčen. Škodu museli uhradit jeho rodiče.

Skupina Asonance, Hana Horká sedící úplně vlevo
Fanoušci nasavrckého Lughnasadu truchlí nad úmrtím Hanky Horké

Kamínková cesta byla ještě loni v Prostějově u Nasavrk, ale dočkala se rozkopání a malované výtvory se postupně ztratily. V nedalekém městysu Žumberk mají kamínky připravené, ale stálé stanoviště nechystají. „Uvažujeme o tom, že pokud nebudou nějaká přísná protiepidemická opatření, vytvoříme jakousi kamínkovou stezku. Ale jednorázově – povede kolem hradu a skončí na hřišti,“ řekla starostka Yveta Ždímalová.

Malované postavičky překryl vandal černým sprejem.Malované postavičky překryl vandal černým sprejem.Zdroj: TIC Hlinsko

Oblíbený terč vandalů

Místa, která děti i dospělí obkládají malovanými kameny, nejsou terčem zájmu vandalů jen v Pardubickém kraji. Třeba v Třinci byl kamínkovník zničen už několikrát, proto ho musí strážit kamery městské policie.

Malování a nacházení kamínků pohltilo nadšence v Česku už před několika lety. Praxe je taková, že autoři položí svůj výtvor označený poštovním směrovacím číslem na místo, kde existuje naděje na jeho nalezení. Šťastlivec, který kamínek objeví, dá o tom zprávu na facebook a potom si může výtvarné dílko ponechat nebo ho přestěhovat jinam.

CÍLOVÝ STAV. Projekt dalšího přemostění sjezdovky v Hlinsku
Skiareál v Hlinsku chce dalším mostem nad silnicí prodloužit i druhou sjezdovku

V Hlinsku, ale i v ostatních českých městech a obcích zavedená pravidla pozměnili a začali stavět kamínkovníky nebo kamínkové stezky, které jsou založené na výměně „kus za kus“. Tím se fanouškové hnutí rozdělili na dva tábory. Třeba facebooková skupina Kamínky nový způsob odmítá.

„Smyslem aktivity putovních kamínků je udělat radost náhodnému nálezci, změnit mu den, zvednout náladu a potěšit ho. Hraje zde tedy velkou roli právě náhoda a štěstí. A kamínky uložené v kamínkovníku v zásadě nejsou nacházeny náhodně. Není to právě dobrá příležitost naučit děti trpělivosti, tomu, že nic nemusí být samozřejmé a že dokážeme druhé potěšit, aniž bychom sami něco očekávali,“ uvedla Petra, správkyně facebookové skupiny.