Lidé také na sociálních sítích volají po přísnějších kontrolách a trestech za zranění osob. Těch bylo v Havířově čtrnáct, včetně šesti dětí, a dva lidé utrpěli těžká zranění. Ani východní Čechy nejsou bez poskvrny - v minulosti došlo k úrazům například v Heřmanově Městci na Chrudimsku nebo v Chlumci nad Cidlinou.

Těžká zranění na poutích jsou výjimečná, ale dochází k nim. Provozovatelé proto nekompromisně požadují technické průkazy atrakcí.

Při tradiční Bartolomějské pouti 24. srpna 2014 se v Heřmanově Městci stala nehoda na ruském kole. Dvě ženy se svými dětmi gondolu v desetimetrové výšce údajně rozhoupaly a jedna z nich vypadla. To se stalo i její devítileté dceři, ale ta se naštěstí zachytila zábradlí a podařilo se ji dopravit na zem. Dívka byla jen lehce zraněna, její matka však utrpěla po pádu mnohočetné zlomeniny s trvalými následky.

O této nehodě jsme psali zde:

Ilustrační foto
Nehody na pouťových atrakcích jsou vzácné

Chrudimští kriminalisté nehodu vyhodnotili jako nedbalostní trestní jednání provozovatele, který ruské kolo svěřil teprve patnáctileté osobě a odešel pryč. Kvůli tomu nebyla odhalena závada na dvířkách jedné kabiny atrakce. „Došlo k otevření vadných dvířek, jejich vzpříčení o pohyblivou část konstrukce pouťové atrakce a vychýlení kabiny ze svislé polohy,“ uvedl v roce 2015 mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš.

O ukončení vyšetřování píšeme zde:

Ilustrační foto
Za neštěstí na ruském kole alkohol nemohl

Bývalý starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek si na vážnou nehodu ruského kola velmi dobře vzpomíná. „Byl to tenkrát velký poprask, lidé byli zděšeni. Ale stopy to nezanechalo, naše Bartolomějská pouť je vyhlášená v širokém okolí a atrakce v pohodě jezdí dál,“ uvedl Jiroutek.

Každá atrakce má stejně jako automobil svůj technický průkaz. „Samozřejmě kontrolujeme, zda prošla zkouškou, bez toho bychom ji na pouť nepustili,“ ujistil ředitel Chrudimské besedy Martin Dytrt s tím, že odbor správy majetku při podepisování smluv s provozovateli techničák nekompromisně vyžaduje.

Také provozovatel atrakcí Jaroslav Spilka z Chrudimska potvrdil, že zkoušky probíhají každoročně. „Každý si to i sám kontroluje, vždyť jde o bezpečnost lidí, je to v našem vlastním zájmu,“ řekl Spilka, který si havárii vyhlídkového řetězáku v Havířově vysvětluje selháním elektroniky.

Na Havířovských slavnostech došlo v sobotu odpoledne k nehodě kolotoče
Kontrola bezpečnosti atrakce nám nepřísluší. Bohužel, říká havířovský primátor

Zborcený hrad

Na vině pouťových nehod ale nemusí být jen o technické závady, o čemž svědčí zborcení nafukovacího hradu v Chlumci nad Cidlinou. Když se před dvěma lety, 26. srpna, prohnal silný vítr východními Čechami, poryv v místním Fajnparku vytrhl ze země bezpečnostní úchyty oblíbené dětské nafukovací atrakce.

O této nehodě jsme psali zde:

Zásah hasičů u spadlého hradu ve Fajnparku na Hradecku. Pád způsobil silný vítr.
FOTO: Sedm zraněných dětí. V Chlumci nad Cidlinou vítr povalil skákací hrad

Ta byla tehdy plná dětí, hradečtí záchranáři jich na místě ošetřili sedm. Nejmladší, teprve tříleté, bylo s těžkým zraněním transportováno do hradecké fakultní nemocnice vrtulníkem.

Dalších šest dětí ve věku od 3 do 17 let utrpělo převážně zlomeniny, s nimiž byly převezeny k ošetření rovněž do hradecké nemocnice.