„V tuto chvíli je na účtě 43100 Kč. V této částce je započítaných oněch třicet tisíc,“ potvrzuje tisková mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová. Pokladničky umístěné v informačním centru, knihovně a dalších místech, jsou zapečetěné. I když kvůli tomu nejde zjistit, kolik peněz v sobě skrývají, je vidět, že lidé s poničenou přírodou soucítí. „Házejí do nich dost papírových peněz,“ dodává Drašnarová.

Podle včerejšího sdělení místostarosty města Petra Řezníčka jdou práce na odstraňování kalamity rychle. „Právě jsem hovořil s ředitelem společnosti Městské lesy. Řekl mi, že v září bude likvidace následků vichřice dokončena,“ řekl Petr Řezníček.

Vytěžení dřeva je však jen začátkem obnovy obrovské lesní plochy, kterou tornádo poničilo. Je třeba vysadit tisíce mladých stromků, aby se území za patnáct nebo dvacet let opět stalo lesem. Vedení města ještě není rozhodnuto, zda požádá o pomoc veřejnost. Dnešní střední a starší generace má ještě v dobré paměti dobu, kdy děti chodily sázet stromy do lesa.

Podle radních je na případnou organizaci brigád ještě dostatek času. Důležité nyní je, aby z lesů zmizelo všechno spadané dřevo. Škody jsou obrovské, přesahují deset milionů korun. Starosta města Jan Čechlovský si váží solidarity občanů, kteří chtějí poničeným lesům pomoci. „Telefonovala i starostka Pardubic I, která mě informovala o úvaze poslat peníze náš účet. Tornádo na Chrudimsku přirovnává ke kalamitě v Tatrách, na jejíž likvidaci Pardubice I také přispívaly,“ řekl Jan Čechlovský.