Od posledního článku se uskutečnila spousta akcí, houbovycházek a houbofotografování. Koncem července jsem byl pozván na lokalitu, které se říká „Barevňákov“.

Už podle názvu lokality asi tušíte, že se jedná o místa, kde roste spousta barevných hřibovitých druhů. Po příjezdu na lokalitu se nás ujal kamarád Radek, který celou akcičku řídil. Při vstupu do lesa se začalo zakopávat o hřiby dubové. Po několika metrech potkáváme hřiba plavého a přívěskatého.

Pokračujeme krásným dubohabrovým porostem a přicházíme na místo, kde mají stanoviště: hřib medotrpký, Fechtnerův, koloděj, satan, hřib bronzový. Většinu s těchto jmenovaných hřibovitých druhů jsem viděl poprvé v životě růst ve volné přírodě a díky kamarádům si je mohl i vyfotografovat. Pokračuje se dál krásným porostem, kde se potkává hřib dubový, kozák dubový a habrový, muchomůrka šupinatá.

Dokonce jsme potkali i smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou, která na Hlinecku neroste, vlastně jako i barevné hřiby. Tyto houby upřednostňují vápenitou půdu a teplomilnou květenu. Při zpáteční cestě nacházím krásného křemenáče osikového. Pete hlásí nádherný nález hřiba nachového, který udělal radost celé jedenáctičlenné výpravě. Dále se ještě našlo z těch zajímavějších nálezů ouško kornoutovité, muchomůrka šiškovitá, lesklokorka lesklá, pstřeň dubový, ryzec krátkonohý a křídlatovýtrusý, struhák blanitý, štítovka žlutá, další smrtelné jedovatá závojenka olovová a spousta jiných druhů, které nelze všechny vyjmenovat. Zmiňuji se jen o druzích, které jsem z 80% viděl poprvé a poprvé je fotografoval.

Jiří Laštůvka „Kudláček“